Abbasz sokat vár Obamától
– Elnök úr, Ön idén Ramallahban személyesen is találkozott Barack Obamával. Mi volt a benyomása?
– Őszinte férfinak tűnt, aki lényegre törően beszél. Nem hiszem, hogy a részletek nagyon érdekelnék, ami jó, nem beszél mellé. Ha az ügyünket elsőbbséggel kezeli, azzal már sokat segít. Meglátjuk, optimisták vagyunk. Számítunk rá és sokat várunk tőle.
– A tárgyalásaikon Obama vállalt kötelezettséget bármi iránt?
– Nem. Egyet mondott: ha ő költözik a Fehér Házba, nem fogja évekig halogatni a folyamatot, azonnal nekilát a munkának. Mi pontosan ezt szeretnénk, nem akarunk időt vesztegetni. Szeretnénk, ha becsületes közvetítőként járna el. Ismerjük az Egyesült Államok és Izrael közti kapcsolat természetét: tudjuk, szövetségesek. De amíg Amerika szuperhatalom, addig azt várjuk el tőlük, hogy igazságosak legyenek. Mert a közel-keleti béke az ő érdekük is. Nem csak a mi, vagy az izraelieké.
– Mi a helyzet az Ön elnökségével? Januárban lejár a mandátuma, de a jelenlegi állapotok között, Gáza és Ciszjordánia megosztottságával nem lehet választást tartani.
– Az Alaptörvény szerint a mandátumom január 9-én lejár, és a voksolásnak a választási törvény szerint kell lezajlania, amely azt mondja ki, hogy az elnöki és parlamenti választásokat egyszerre kell tartani. Ha a palesztin szervezetek a hét végén Kairóban meg tudnak egyezni ebben a kitételben, akkor akár már idén is tarthatunk választásokat. Készen állunk a választásokra, és arra, hogy elfogadjuk a voksolás eredményét. Ha a Hamasz győz, az is jó, de a Hamasznak is tudomásul kell vennie, ha a másik oldal nyer. Így működik a demokrácia.
– Az Ön által vezetett mozgalom, mely 2006-ban vesztett a Hamasszal szemben, a Fatah is felkészült a választásokra?
– Készen állnak. De ha nem, az sem a palesztin nép problémája, hanem csakis a Fatahé. Nem halogathatják a szavazást, és nem is halogattathatják.
– A hetvenes években Ön érvelt úgy, hogy a Palesztin Felszabadítási Szervezetnek (PFSZ) el kell ismernie Izraelt, ami végül meg is történt. Ön szerint mi kell, ahhoz, hogy ez a folyamat a Hamaszban is elinduljon?
– Azt nem tudom, csak azt, hogy a palesztin többség megértette és elfogadta ezt a döntést. Mi elismertük Izraelt és várjuk, hogy Izrael ismerje el egy független palesztin állam létének jogosultságát. George Bush elnök is ilyen kétállamos megoldást álmodott meg.
– Szükség van a PFSZ reformjára, hogy magába tudja foglalni a Hamaszt, és más palesztin csoportokat?
– A PFSZ-t nem kell megreformálni, nekik kell adaptálniuk magukat a PFSZ alapszabályához, és el kell fogadniuk a szervezet által aláírt egyezményeket. Ha nem fogadják el, nem csatlakozhatnak.
– Így az év vége felé úgy tűnik, az útiterv nevű rendezési terv elbukott, a tavaly Annapolis-ban indított tárgyalási folyamat elbukott…
– Nem, Annapolis nem bukott meg. Az, hogy nem értünk el megállapodást, még nem jelenti azt, hogy elbukott a folyamat. Megtettünk mindent, nem csak a palesztinok, hanem az izraeliek és amerikaiak is. Nem képzelhetjük azt, hogy egy év alatt tető alá hozhatunk egy egyezményt, időre van szükség. De ha nem vesztegetjük az időnket, hamar megállapodhatunk. A tárgyalásokat folytatjuk a következő izraeli kormánnyal is. Annapolis az útiterven alapul, amely magában foglalja az arab kezdeményezést, s Bush elnök két államról alkotott vízióját, tehát a megoldás összes eleme ott van benne.