A világsajtó Magyarországról: tekintélyelvű állam Európa szívében
Ezen a hétvégén a mértékadó liberális Le Monde és a konzervatív német vasárnapi újság, a Welt am Sonntag közölt igen kritikus cikket a magyar kormány intézkedéseiről, s főleg Orbán Viktor tekintélyelvű vezetői stílusáról.
A konzervatív német lap "Befogni a szájat Magyarországon" című cikkében a magyar közmédiában zajló elbocsátásokat vette górcső alá. A cikkíró emlékeztet, hogy Orbán Viktor korábban minden alkalommal felháborodottan cáfolta azt a vádat, hogy Magyarországon felszámolnák a sajtószabadságot. A magyar uniós elnökség másnapján, Európa háta mögött mégis elbocsátottak hatszáz közszolgálati újságírót, történetesen azokat, akik olykor megengedték maguknak, hogy kritikus hangon szóljanak a kormány egyik vagy másik intézkedéséről. Miközben a cikkíró elismeri, hogy tarthatatlan volt a régi rendszerből átörökölt sajtóstruktúra, aközben furcsállja, hogy olyan köztiszteletnek örvendő médiaszemélyiségeket küldtek el a közszolgálati televíziótól, mint Mészáros Antónia. A magyar sajtótörvényt ért európai bírálat ugyan arra késztette a kormányt, hogy azon módosításokat hajtson végre, a törvény lényege azonban mit sem változott. S még nincs vége Magyarország Orbán-birodalommá történő átalakításának. Tegnap az alkotmány, ma a média, holnap a szociális rendszerek következnek – írta a konzervatív Welt am Sonntag.
A Párizsban szombaton utcára kerülő Le Monde első oldalas vezércikkben nevezi tekintélyelvű államnak Magyarországot, s belül egy teljes oldalon keresztül ismerteti a közmédiában zajló elbocsátások részleteit. A liberális lap szerkesztőségi cikke szerint Orbán Viktor, a kommunista rezsim egykori ellenállója, aki bátran követelte a szovjet csapatok távozását, most Brüsszel orra előtt erőltetett menetben húzott fel egy, az európai értékektől teljesen idegen modellt: irányított gazdasággal és leszűkített szabadságjogokkal. A lap szerint az Orbán-kormány csak az elmúlt héten több „állampolgári jogokat sértő törvényt” fogadtatott el a parlamenttel. Példaként említette a szociális juttatásokért rendőri felügyelettel végeztetett kényszermunkát”, az őrizetbe vétel meghosszabbítását, vagy a védőügyvédnek az első 48 órában való eltiltását védencétől. A lap szerint a magyar kormány veszélyes vizekre evezett az irredenta tendenciák bátorításával a szomszédos országokban élő magyar kisebbség körében, s bírálta az új magyar alkotmány preambulumát, amely „megnyitja az utat a Horthy-féle revizionizmus felé”.
A Le Monde szerint Orbánt láthatólag nem érdeklik az európai bírálatok. A lap felidézi a miniszterelnök Fidesz-kongresszuson mondott szavait arról, hogy az Európai Parlamentben „kiosztott néhány kokit”, s hogy visszautasított minden Magyarországot érő bírálatot. A Le Monde nem mulasztja el megemlíteni, hogy Hillary Clinton amerikai külügyminiszter volt az egyetlen fajsúlyos politikus, aki nyilvánosan kifejezte nyugtalanságát, s arra ösztönözte a magyarokat, hogy új alkotmányukban egyaránt tükröztessék a maguk demokratikus értékeit, s az európai értékeket. A Le Monde szerint meglepő, hogy az unió más tagállamai nem reagáltak Orbán kocsmai stílusára, mintha nem értenék, hogy ami Magyarországon történik az méltatlan Európához – írja a hétvégi Le Monde.