A válságok még jobban összekötik a NAFTA-t
A válság ideje nem alkalmas a NAFTA újratárgyalására - táncolt el újra választási ígérete elől Barack Obama elnök, mielőtt az ötödik észak-amerikai csúcsértekezletre utazott volna a mexikói Guadalajarába. A felülvizsgálatra az amerikai munkahelyeket és dolgozói vívmányokat féltő szakszervezetek, a Demokrata Párt hagyományos szavazótáborának fontos része tartott (volna) igényt.
Az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodás három tagországa közül különösen Mexikóban - az USA harmadik legnagyobb kereskedelmi partnerénél - alakul katasztrofálisan a gazdasági helyzet; az idénre várt 6,5-7,5 százalékos GDP-csökkenésben a globális recesszió mellett az új influenza is szerepet játszik. Kanadában az amerikaihoz mérhető, mintegy 2,3 százalékos visszaeséssel számolnak.
A vasárnap este kezdődött, másfélnapos csúcs a H1N1 vírussal kapcsolatos intézkedési terv áttekintésre is alkalmat adott; az Egyesült Államokban az új influenza őszi visszatérésétől tartanak. Az USA-ban 300, Mexikóban 141, Kanadában pedig 50 halálesetet vezetnek vissza az új influenzára.
A három ország ugyancsak egyeztet az év végi, globális klímacsúcs előtt, miközben az amerikai kongresszus az ősszel az USA első, az éghajlatváltozás hatásait mérséklő szövetségi törvényének elfogadására készül.
Obamának a beiktatása óta ez a második útja a déli szomszédhoz, és megválasztása óta immár a harmadik találkozója mexikói kollégájával, Felipe Calderónnal.
Az amerikai elnök és Calderón vasárnap esti megbeszélésén hangsúlyosan került szóba a gyilkosságok sorozatáért felelős drogkartellek, illetve a két ország határvidékén kialakult áldatlan állapotok felszámolása. Tavaly 6300-an vesztették életüket a leszámolásokban. A helyzet normalizálását - tavaszi bejelentés szerint - az USA további 700 millió dollárral segíti. Mexikó azonban nehezményezi, hogy az északi szomszéd külügyminisztériuma visszatartja a három évre szóló, 1,4 milliárd dolláros Merida-kezdeményezés forrásainak egy részét. Ebben az együttműködésben az Egyesült Államok a többi közt képzéssel és hadieszközökkel segíti szomszédját a kétirányú kábítószer-, fegyver-, és bankjegycsempészet megfékezésében.
De Obama megerősítette: a források teljes felszabadításához emberjogi előrelépésre (értsd: megfelelő rendőri fellépésre) van szükség. Az amerikai elnök ugyanakkor fellépést ígért a másik fő mexikói panasz orvoslására: az USA jelenleg (a NAFTA-t is megsértve) szakszervezeti és munkavédelmi aggályoknak helyt adva tiltja a mexikói kamionosok itteni működését, az árut tehát a határon át kell rakodni. Ez napi egymillió dollár pluszköltséget jelent, ami az USA exportőreit is sújtja. Márciusban a szigort enyhítő kísérleti programot is felszámolták.
A NAFTA a gazdaságban annyira egyetlen tér, hogy az USA autógyártásáról közölt adatok például valójában a (korántsem jelentéktelen) kanadai és mexikói termelést is tartalmazzák. De - hogy a kör teljes legyen az EU mellett a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezetében -: a mexikóiaknak a kanadaiakkal, utóbbiaknak pedig az amerikaiakkal szemben is vannak sérelmeik. A megugrott mexikói menekültkérelmek, pontosabban az ezekkel kapcsolatos visszaélések miatt Ottawa júliusban visszaállította a vízumkényszert Mexikóval szemben. (Egyúttal a cseh állampolgárokat is ezzel sújtotta az újabb roma menekültáradat miatt.) Mexikóvárosban erre (mint Prágában is), a kanadai diplomatákkal és a szolgálati útlevéllel rendelkezőkkel szemben léptettek életbe hasonló intézkedést.
Kanada az Egyesült Államokra továbbra is a februári, 787 milliárd dolláros gazdasági élénkítőcsomag "Vásárolj amerikai terméket!" kitétele miatt neheztel. Bár a törvényhozási folyamatban alaposan felvizezték ezt, az élét tompítva, a kanadai beszállítók továbbra is hátrányban érzik magukat. Sajtótájékoztatóján Obama mindenesetre kollégáihoz hasonlóan elítélte a "protekcionizmust", és a Fehér Ház korábban is azt ígérte, betartja nemzetközi kötelezettségeit.