A válság csak ürügy a kormánybuktatásra

Téved a nyugati média, amikor Mirek Topolánek – és részben Gyurcsány Ferenc – kormányának távozását elsősorban a nemzetközi gazdasági válsággal magyarázza. Ellenzékük a demokratikus szabadságjogok korlátozásával is táplálná az illúziót, hogy lehet szocialista módon dolgozni és kapitalista módon élni – írja a Sme csütörtöki száma.

Téved a  nyugati média, amikor Mirek Topolánek – és részben Gyurcsány Ferenc – kormányának távozását elsősorban a nemzetközi gazdasági válsággal magyarázza. Topolánek esetében teljesen melléfogtak, és a válságra való hivatkozás Gyurcsány  esetében is csak részben igaz - írja a Sme című szlovákiai  véleményformáló napilap csütörtökön.

A lap szerint a nemzetközi gazdasági válság csak ürügyet szolgáltatott a kormányfők távozására. Topoláneket a bizalom  megvonásának kérdése mandátuma elejétől kezdve kísérte, mint ahogy  Gyurcsányt is a lemondását követelő tüntetések. Bár mindkét  kormányfő annyi hibát vétett és annyi botrányt okozott, hogy a  fejlett demokráciákban ez bőven elegendő lett volna távozásukra, a  valóságban azonban paradox módon abba a „pozitívumba” buktak bele,  amit megpróbáltak megvalósítani: megreformálni a közkiadásokat, a szociális és az egészségügyi rendszert, hatékonyabbá tenni a  közügyek kezelését és országuk gazdaságát.

„Egyszerűen megpróbálták országuk polgárainak megmagyarázni,  hogy a szocializmus számos vívmányáról, amelyeket megszoktak, le kell mondaniuk, mert egyszerűen nincs olyan állami költségvetés, amely ezeket a mai formájukban pénzelni tudná” – mutat rá a jegyzet  szerzője.

„Mindkét országban közös az is, hogy erős populista ellenzékkel  rendelkezik (Csehországban ezt baloldalnak, Magyarországon  jobboldalnak hívják, de ez csak lényegtelen formalitás), amely kihasználta, hogy az emberek nem akarnak lemondani azokról az illúziókról, hogy lehetséges szocialista módon dolgozni és  kapitalista módon élni. Ellenkezőleg: ezt az illúziót táplálják, aminek köszönhetően most a hatalom átvételére, s talán olyan  változások foganatosítására készülnek, amely hatalmukat bebetonozná,  még a demokratikus szabadságjogok korlátozása árán is. Miután Szlovákiában már ilyen kormányunk van, valószínűleg az egész régiónak van minek örülnie” – zárja jegyzetét a lap.

Mirek Topolánek és Gyurcsány Ferenc a Nabucco-csúcson. Bensőséges bukás
Mirek Topolánek és Gyurcsány Ferenc a Nabucco-csúcson. Bensőséges bukás
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.