A tuszik is népirtást követtek el?
Lehetséges, hogy nem csak a ruandai hutuk, hanem a tuszik is népirtás követtek el - olvasható egy ma nyilvánosságra hozott ENSZ-jelentésben. A Genfben közzétett közel 550 oldalas jelentés 617 olyan súlyos bűncselekményt ismertet, amelynek civilek tízezrei estek áldozatul 1993-2003 között az egykoron Zaire, Kongói Demokratikus Köztársaság néven ismert országban, főleg az 1996-1998-as és az 1998-2001-es háború alatt. A jelentés egy 2008 júliusa és 2009 júniusa között végzett vizsgálat eredményeit összegzi, és azt javasolja, hogy a nemzetközi közösség fogja perbe a vádlottakat.
A jelentés a várontások miatt elítélte Ruandát és Ugandát, és felvetette annak lehetőségét, hogy a hutu menekültek elleni ruandai támadások népirtásnak minősíthetők, ha "illetékes bíróság" előtt bebizonyítják őket. A jelentésben elmarasztalt két ország dühösen cáfolta a dokumentumban foglaltakat. Ileka Atoki, a Kongói Demokratikus Köztársaság ENSZ-nagykövete New Yorkban kiadott közleményében követelte, hogy szolgáltassanak igazságot a kongói áldozatoknak.
A jelentés megállapítja: a ruandai fegyveres erőknek sok ruandai hutu menekült és a hutu polgári lakosság ellen intézett, "láthatóan módszeres" támadásai számos olyan súlyosan terhelő elemet tartalmaznak, amelyek "népirtásnak minősíthetők".
A hutuk azt követően menekültek a Kongói Demokratikus Köztársaságba, hogy Ruandában 1994-ben hatalomra jutott a tuszi többségű Ruandai Hazafias Front (FPR), amely véget vetett az ottani - főleg a tuszi kisebbség soraiból közel 800 ezer halálos áldozatot követelő - népirtásnak.
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa közleményben emlékeztetett: miután augusztusban kiszivárgott a hat térségbeli országnak júniusban és júliusban átadott jelentés(tervezet), élénk vita kezdődött a jelentés egyetlen aspektusáról, annak felvetéséről, hogy a ruandai fegyveres erők és helyi szövetségeseik elkövethettek népirtásnak minősíthető cselekményeket.
A ruandai kormány azonnal támadásba lendült: a jelentéshez fűzött hivatalos kommentárjában azzal vádolta meg a jelentés szerzőit, hogy a "kettős népirtás elméletét" igyekeztek igazolni, egyenlőségjelet téve a Kongói Demokratikus Köztársaságba menekült ruandai hutukkal szembeni 1996-1997-es vérontások és az 1994-es ruandai népirtás között, amelyet az akkori szélsőséges ruandai hutu rendszer követett el a tuszik ellen.
A ruandai kormányfő augusztusban, amikor a jelentés először kiszivárgott, azzal fenyegetőzött, hogy kivonja a ruandai békefenntartókat a szudáni Darfúrból. Ezt csak azután vonta vissza, hogy találkozozz Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkárral, aki biztosította arról, hogy az ország véleményét is megjelentetik a dokumentumban.