A tüntetők megbénítják a minisztériumok munkáját

A thaiföldi kormány lemondását követelő tüntetők kedden újra több minisztériumi épületet kerítettek körbe Bangkokban, miként állami hivatalokat országszerte.

Egy hónapja tartanak már a száműzetésben élő, a katonaság által megpuccsolt Thakszin Sinavatra miniszterelnök huga, Jinglak vezette kormány elleni demonstrációk, de a mostani hétvégétől durvultak el, amikor becslések szerint százezer fős tömeg gyűlt össze a főváros három pontján létesült táborhelyeiken. Hétfőn egy ezer fős csoport elfoglalta a pénzügyminisztériumot, majd este a külügyminisztérium épületét is. Kedden aztán a közelben lévő szállítási, mezőgazdasági és turizmus-ügyi minisztériumokat is körülkerítették a tüntetők.

A bangkoki Gazdasági minisztérium épülete is teljes blokád alatt van
Anti-government protesters shout slogans as one of their leaders addresses them at the Finance Ministry, which they have occupied since Monday, in Bangkok November 26, 2013. Nearly 3,000 flag-waving anti-government protesters massed in front of Thailand's Interior Ministry on Tuesday, intensifying pressure on Prime Minister Yingluck Shinawatra a day after they stormed compounds of two other ministries. REUTERS/Kerek Wongsa (THAILAND - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

Jinglak Sinavatra kormányfő hétfő éjjel rendkívüli állapotintézkedéseket hirdetett ki. Így a rendőrség letartóztatási parancsot adott ki Szutep Taugszuban, a most ellenzékben lévő demokratapárti politikus, volt miniszterelnök-helyettes ellen, aki lázította fel a demonstrálókat a pénzügyminisztérium elfoglalására. Ám a rendőrség – a Bangkok Post értesülése szerint – világossá tette, hogy egyelőre nem érvényesítik a letartóztatási parancsot, mert el akarják kerülni az erőszakos összecsapást a tüntetőkkel, akik az éjszakát is a minisztérium épületében töltötték Szuteppel együtt.

A nap folyamán a tüntetők körülvették a belügyminisztérium épületét is, elvágták a villany- és a vízellátását, hogy így kiényszerítsék ki a bent lévők távozását. A minisztérium biztonsági őrei egyelőre azonban az épület ebzárt kerítése mögött tartják magukat, s az alkalmazottak sem hagyták el koradélutánig a munkahelyüket.

Eredetileg a tüntetések a Jinglak kormány amnesztia törvénytervezete ellen kezdődtek, ám immár a a kormány lemondását és egyben a Thakszin féle utódpártnak a végleges távozását követelik thaföldi politikai életből. 2008-ban a sárga inges, demokrata párti tüntetők már egy ízben három hónapig körülzárva tartották a miniszterelnöki hivatalt, majd egy hétig elfoglalták Bangkok repülőtereit, így a nemzetköz járatokat fogadó reülőteret is, megbénítva és hatalmas károkat okozva az ország turizmusának. Akkor végül sikerült kikényszeríteniük a kormányváltást. Ám az újabb választásokon ismét csak egy Thakszin-utódpárt győzött, s így kerülhetett a miniszterelnöki székbe a száműzetésben élő politikus leányteestvére.

A tüntetők szerdára a kormány munkájának országos megbénítását ígérik.

Közben kedden a palamentben az ellenzéki Demokrata Párt hozzákezdett a Jinglak elleni bizalmatlansági indítvány megvitatásához. A megfigyelők szerint nincs esély arra, hogy az ellenzék szavazással el tudja érni Jinglak menesztését, miután a kormányzó Pheu Thai pártnak többsége van a képviselőházban.

A kormányfő közben kedden is megismételte az ellenzéknek, a tüntetőknek tett tárgyalási ajánlatát. Azt is közölte, hogy miközben elrendelte a rendkívüli állapotintézkedések kiterjesztését az egész fővárosra, felszólította a rendőrséget, hogy ne alkalmazzanak erőszakot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.