A tüntetők közé lőttek Egyiptomban

Negyvenkét ember halt meg, amikor a katonák fegyverrel oszlattak fel egy demonstrációt, amelyet a hatalomból eltávolított elnök, Mohamed Murszi mellett tartottak a kairói Naszrvárosban.

Murszi és a mögötte álló iszlamista szervezet, a Muzulmán Testvériség hívei a köztársasági gárda főhadiszállásánál, a Presidential Republican Guards Club előtt gyűltek össze. Ahogy a BBC szemtanúkra hivatkozva írja, hajnali négy körül, ima közben támadtak rájuk. A katonák éles lőszert használtak: akciójukban az egészségügyi minisztérium szerint negyvenketten haltak meg, és 300-an szereztek sérüléseket. (A Muzulmán Testvériség viszont 53-ra teszi a halálos áldozatok számát, akik között állításuk szerint gyerekek is vannak.) A hadsereg által a hatalomból eltávolított Murszit a puccs óta a köztársasági gárda épületkomplexumában őrzik. Az egyiptomi sajtó szerint a hajnali akció kiváltó oka az volt, hogy a tüntetők egy része felmászott az egyik épület köré húzott falra.

Az egyik tüntető, Alaa el-Hadidi a BBC-nek azt mondta, teljesen váratlanul érte őket a roham, főleg pedig az, hogy a katonák a könnygáz mellett éles lőszerrel lőnek rájuk. Mások – így az AFP-nek nyilatkozó Mahmud al-Shilli azzal árnyalta a képet, hogy a katonák csak könnygázt vetettek be a tüntetők ellen, akik tüzet nyitottak, azok civil ruhát viseltek. Ez összhangban áll a hadsereg közleményével is, amely egy felfegyverzett terrorista csoportot vádolt meg a támadással. A közlemény szerint a fegyvertűzben életét vesztette egy tiszt is, és sok katona is megsebesült.

Kairóban vasárnap több tízezer ember tüntetett Murszi ellen és mellett is. A leléptetett államfő utódja, Adli Manszur volt alkotmánybírósági elnök már tett ígéretet előrehozott választásokra, ezek időpontját azonban még nem jelölte meg.

A tüntetők elleni erőszakra válaszul az egyik nagy iszlamista szervezet, a Nour jelezte, hogy a „mészárlás” miatt kivonul az ideiglenes kormányról folytatott tárgyalásokról. Az első hírek szerint ezt a kabinetet Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség Nobel-békedíjas exigazgatója vezette volna, és a Nour ellenkezésén hiúsult meg, hogy miniszterelnök legyen. A Muzulmán Testvériség után a Nour a második legnagyobb iszlamista szervezet Egyiptomban, amely a puccsban nyíltan a hadsereg mellé állt, szemben a Murszival és a Muzulmán Testvériséggel.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.