A túlélésért dolgoznak, pénz nélkül
Reformokat sürget a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) a munkahelyi tragédiákról elhíresült bangladesi ruhaipari szektorban. Az ILO rámutat, hogy az utóbbi évek gyors növekedése kezd visszaütni: a szabályozás hiánya miatt a munkakörülmények jelentősen romlottak, ami nemcsak hogy növeli a tragédiák számát, de már magát a fejlődést veszélyezteti. A szervezet tegnapi jelentése szerint létfontosságú, hogy javuljanak a ruhaipari alkalmazottak munkakörülményei; a széles körű reformok elengedhetetlenek a további növekedéshez.
Az utóbbi időben több szerencsétlenség is a bangladesi munkások sanyarú munkakörülményeire irányította a figyelmet. Április 24-én a valaha volt egyik legnagyobb épületbalesetben több mint ezer ember halt meg, amikor összedőlt a Dakka egyik elővárosában, Szavarban lévő Rana Plaza, tavaly novemberben pedig egy tűzeset követelte 117 ember életét.
A veszélyeztettek többsége, 70-75 százaléka nő. Az ő helyzetük – mutat rá a jelentés – egyébként sem könnyű, hiszen azon túl, hogy az ILO szerint „irreális” mennyiségű ruhát kell naponta előállítaniuk, bérük alig biztosítja a megélhetésüket.
„A túlélésért dolgozunk, még az alapszükségletekre sem elég a pénzünk” – nyilatkozta szeptemberben a Reuters hírügynökségnek egy tiltakozó asszony. Bár a közelmúltban a dakkai kormány tett lépéseket a helyzet javításáért, az ország számos gyárában továbbra is embertelen körülmények uralkodnak, ezért az elmúlt időszakban az alkalmazottak többször is sztrájkot hirdettek. Már csak azért is, mert az áprilisi tragédia túlélőinek és az áldozatok hozzátartozóinak a 94 százaléka sem táppénzt, sem végkielégítést nem kapott a munkaadójától.
Az ILO az egészségügyi kockázaton kívül az alacsony bérekre is felhívta a figyelmet. A régióban Bangladesben keresnek a legrosszabbul a ruhaipari alkalmazottak. Augusztusi adatok szerint egy pályakezdő munkás minimálbére 39 dollár, míg a szintén nagy exportőrnek számító Kambodzsában, Indiában, Pakisztánban vagy Vietnamban ennek a dupláját keresi meg egy pályakezdő.
A fellendülő ruhaiparnak köszönhetően Banglades jelentős gazdasági növekedésnek volt tanúja az elmúlt két évtizedben. Míg 1990-ben a globális ruhaexport csupán 0,6 százaléka származott innen, addig 2011-re ez az érték 4,8 százalékra ugrott. A szektor a bangladesi export 80 százalékát jelenti. Az ILO szerint igaz ugyan, hogy ezzel párhuzamosan csökkent a szegénység, de az elmúlt három évben az országlakók 76 százaléka napi kevesebb mint két dollárból élt.