A törökök orrára csapták az EU ajtaját
Angela Merkel kedden találkozott a Berlinbe látogató Abdullah Gül török államfővel, és megismételte azt a korábbi álláspontját, amely szerint a teljes jogú tagság helyett Németország egyfajta stratégiai partnerséget ajánl Ankarának.
Értesülések szerint a német kancellár hangoztatta: Törökország rendkívül fontos partner, és az Európai Uniónak meg kell találnia a megfelelő módot, illetve eszközöket, hogy minél szorosabb kapcsolatokat építsen Ankarával.
A török államfő ugyanakkor megerősítette, hogy országa változatlanul teljes jogú uniós tagságra törekszik, és a felkínált megkülönböztetett partneri viszonyt elutasítja.
Gül már előző nap a német kollégájával, Christian Wulf államelnökkel tartott találkozón kijelentette, hogy a teljes jogú csatlakozást országa stratégiai célkitűzésnek tekinti, és attól nem hagyja magát eltéríteni. Egyidejűleg hangsúlyozta annak szükségességét, hogy Törökország esélyt kapjon a megfeneklett csatlakozási tárgyalások lezárására. Újságírók előtt pedig közvetve azt a nézetet fogalmazta meg, hogy a "gyenge" Európai Unió csakis nyerne az "erős" Törökország tagságával.
A török államfő látogatását előző este bombariadó zavarta meg a berlini Humboldt egyetemen, ahol Gül előadást készült tartani. A hatóságok előbb lefújták a rendezvényt, értesülések szerint azonban az elnök azzal fenyegetőzött: ha a tervezett előadást nem tarthatja meg, azonnal megszakítja látogatását. Ezt követően a rendezvényre mégis sor kerülhetett, egy másik teremben.
Abdullah Gült kedden Németországban érte a délelőtti ankarai, halálos áldozatokat is követelő pokolgépes merénylet híre. Az államfő nyilatkozatában elítélte a terrort, és a betiltott Kurdisztáni Munkáspártot (PKK) vádolta a merénylet elkövetésével.
Hétfő este Berlinben élő kurdok tüntettek a török kormány ellen, és követelték a PKK bebörtönzött vezetőjének, Abdullah Öcalannak a szabadon bocsátását.