A törökök még mindig nem adták fel
Egy héttel ezelőtt a rohamrendőrök példátlan brutalitással próbálták elkergetni a Gezi park átépítése ellen tiltakozó békés tüntetőket. A park Isztambul legnagyobb és szinte egyetlen zöld területe, ezért a városiakat nagyon felháborította, hogy egy bevásárlóközpontot akarnak felhúzni a helyére. A demonstráció hamar kormányellenes tüntetésbe fordult, és átterjedt más városokra is.
Tegnap Isztambulban a rendőrök még mindig könnygázzal és vízágyúkkal akarták feloszlatni a tömeget. Nyugodtabb volt a hangulat Ankarában, ahol csupán pár tucat tüntető maradt sátrakban a központi parkban, tudósít a Reuters.
A tüntetések példátlan összefogást is eredményeztek: a három isztambuli focicsapat, a Besiktas, a Galatasaray és a Fenerbahce amúgy rivális szurkolói együtt demonstrálnak, és szombatra közös felvonulást hirdettek a Taksim térre.
A Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök és politikája elleni tüntetések során eddig hárman vesztették életüket, és több mint ötezren sérültek meg.
Egyelőre úgy tűnik, Erdogan nem utalt arra, hogy elvitetné a Taksim térről a sátortábort, amelyet a demonstrálók masszívan körül is barikádoztak. A tér erőszakos kiürítése után ugyanis hasonló erőszakos eseményekre lehetne számítani, mint a hét elején.
A demonstráció „leverését” Erdogan személyes harcának tartja. Az Igazság és Fejlődés Pártjához (AK) közel álló forrás szerint a kormánypárt vezetésén belül is hatalmi harcok folynak, és egyeseknek már nem tetszik, hogy Erdogannak túl nagy hatalma van. Egy pártforrás a Radikal című lapnak azt nyilatkozta, hogy a mai AK-gyűlésen szó lesz az előrehozott választásokról is, és arról is, hogy a választási szabályok megváltoztatásával Erdogan negyedszer is lehessen miniszterelnök, ahelyett, hogy az elnöki az posztra pályázna.
Kritizálói szerint az egyre tekintélyelvűbbé váló Erdogan korábban már nyilvánvalóvá tette, hogy nem akar odébb állni. Főleg, hogy az AK a legutóbbi választásokon megszerezte a szavazatok ötven százalékát, ráadásul nincs igazi riválisa sem a párton belül, sem azon kívül.
A török tiltakozók a The New York Timesban hirdették magukat
Egész oldalas hirdetést tettek közzé pénteken a The New York Times hasábjain törökországi tiltakozók, megerősítve, folytatják az elnyomás elleni harcukat.
„Mi történik Törökországban?” - ezt a kérdést teszi fel a hirdetés, amelynek feladója a Gezi Demokrácia Mozgalom. A kérdés egy részét könnygázfelhő takarja. Alább ez olvasható: „A török nép kifejezte akaratát: nem fogunk engedni az elnyomásnak”.
A mozgalom öt nap leforgása alatt gyűjtött össze az interneten több mint százezer dollárt, amely az újsághirdetés ára. A gyűjtéshez több mint 2500 ember járult hozzá, legtöbbjük 50 dollárnál kevesebb pénzt ajánlott fel.
A hirdetés további részében az olvasható, hogy Erdogan kormányzásának bő tíz éve alatt folyamatosan csorbultak a polgári és a szabadságjogok Törökországban, a hatóságok művészeket és választott tisztségviselőket vettek őrizetbe. A kormány korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát, a nők és kisebbségek jogait. Mindez azt mutatja, hogy a kormánypárt nem veszi komolyan a demokráciát - tartalmazza a török tiltakozók hirdetése.
A tiltakozók a hirdetésben a rendőrségi brutalitás befejezését, szabad sajtót, demokratikus párbeszédet, valamint a kormány hatalommal való, ártatlan emberéleteket követelő visszaélésének kivizsgálását követelik.