A török gép lelövése nem marad büntetlen
Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes hétfőn a kormány hétórás ülése után tartott sajtóértekezletén ellenséges cselekedetnek nevezte a gép lelövését, de leszögezte: bármit is kell tenni, azt a nemzetközi jog keretén belül fogjuk megtenni. – Nem akarunk senkivel sem háborúzni. Nincs ilyen szándékunk - hangsúlyozta Arinc, rámutatva ugyanakkor, hogy az F-4 Phanton típusú gép lelövése nem marad büntetlen.
A miniszterelnök-helyettes ugyanakkor közölte: Törökország nyomást fog gyakorolni a NATO-ra, hogy a támadást az szerződés 5. cikkének alapján értelmezze. Az 5. cikk értelmében egy NATO-tagállam elleni támadást az összes tagállam elleni támadásként kell tekinteni.
Arinc kijelentette: Szíria „szándékosan" lőtte le az F-4 Phantom gépet ráadásul rakétával, nem pedig légvédelmi ágyúval, mint ahogyan azt Damaszkusz állítja. – Semmi kétség, a szíriaiak szándékosan célozták meg a repülőgépünket a nemzetközi légtérben. A rendelkezésünkre álló adatok szerint a gépünket lézervezérlésű vagy hőkövető rakétával lőtték le – fogalmazott a politikus. Arinc azt is mondta, hogy a szíriai hadsereg egy második török gépre – egy CASA típusú kutató és mentő repülőgépre – is rálőtt, amely az F-4-es felderítőgép után kutatott, de a második gépet nem érte találat.
Törökország az incidens miatt változtat a hadviselés szabályain is. Ahogy Recep Tayip Erdogan kormányfő bejelentette, Ankara ezentúl katonai fenyegetésnek fogja tekinteni, ha a szír hadsereg egységei a határhoz közelítenek. Hangoztatta, hogy egy ypillanatnyi határsértés soha nem lehet ürügy egy olyan támadásra, amely a török radarrendszer tesztjét végző vadászgépet érte. Elmondása szerint a török kormányfő „valódi fenyegetésnek” tartja Szíriát: „A józan észt, amelyet Törökország most magára erőltet, senki ne vélje a gyengeség jelének – figyelmeztetett Erdogan. Anders Fogh Rassmussen NATO-főtitkár az F4-es elleni szír támadást elfogadhatatlannal nyilvánította.
Az F4 Phantom II két hajtóműves, kétüléses, szuperszonikus elfogó vadász és vadászbombázó repülőgép, melyet az Egyesült Államokban a McDonnell Douglas fejlesztett ki eredetileg az amerikai haditengerészet részére az 1950-es években. Alkalmazzák csapásmérő és felderítő feladatokra is, 8400 kilogrammnyi fegyver hordozására alkalmas.