A thaiföldi tüntetők a kormányfőre vadásznak
Jinglak Sinavatra miniszterelnök már ideiglenes főhadiszállásán sem érezheti magát biztonságban, miután a kormányellenes tüntetők ma ostrom alá vették az észak-bangkoki külvárosban található épületet. A the Guardian brit napilap szerint a dühös tömeg megesküdött, hogy addig nem nyugszik, míg le nem vadásszák Sinavatrát.
„Akárhol is van, akárhol is alszik, mi mindig a nyomában leszünk” – mondta a tüntetéseket vezető Szuthep Thaugszuban. „Még nagyobb erőbedobással kell harcolnunk. Meg fogjuk támadni Sinavatra üzleteit és pénzforrásait is.”
A kormánypárti vörösinges csapatok azonnal reagáltak a támadásra, és irodákat valamint biztonsági személyzetet ajánlottak fel a kormánynak, amennyiben a vezetés úgy dönt, hogy ismét költözik. Ezúttal Sinavatra szülővárosa és támogatói bázisának központja, Csiangmaj a cél.
„Ha a kormány nem tud Bangkokban dolgozni, Csangmaj kész átvenni a főhadiszállás szerepét” – mondta a Nation nevű helyi angol nyelvű lapnak a vörösingesek vezére.
Kedden halálos összetűzések törtek ki Bangkokban a Jinglak Sinavatra miniszterelnök asszony és kormánya távozását követelő ellenzéki hívek és a kivezényelt biztonsági erők között. Bár a demonstrációk három hónapja alatt a karhatalom eddig tartózkodott az erőszaktól, ennek úgy tűnik, vége. Bangkokban most lövések zaja hallatszik, de az egyelőre nem világos, hogy ki használ lőfegyvert. A keddi összetűzések során eddig ötvenheten sérültek meg, három ember – köztük lőtt sebek miatt egy rohamrendőr – pedig életét vesztette.
A hadsereg, amely teljes mellszélességgel kiáll a monarchia és a kormány mellett, figyelmeztetett, hogy ha a rendőrség képtelen fenntartani a rendet, közbe fog lépni. Azonban hangsúlyozták, hogy csak a kormány kérésére intézkednek.
„A stratégiánk mit sem változott. Továbbra is segítséget nyújtunk a rendőrségnek. Nem áll szándékunkban több csapatot bevetni. Ha a kormánynak szüksége lesz segítségre, majd a tudtunkra adja. Eddig nem kértek erősítést” – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek egy ezredes.
A tüntetések novemberi kezdete óta tizenöten vesztették életüket, több százan megsebesültek, és több mint 180 embert letartóztattak. A tüntetők arra hivatkozva akarják leléptetni Jinglakot és a kormányt, hogy a miniszterelnök asszony túlságosan is a bátyja, a 2006-ban a hadsereg által puccsal megdöntött Thakszin Sinavatra befolyása alatt áll.
Ez elől Jinglak előrehozott választásokba menekült, amelyeket pártja, a Pheu Thai a vezető ellenzéki alakulat, a Demokrata Párt bojkottja mellett simán megnyert. A tüntetők ragaszkodnak a kormány távozásához. Vezérük, Szuthep Thaugszuban volt demokrata párti miniszterelnök azt követeli, hogy a Sinavatra család tűnjön el Thaiföld politikai életéből, a hatalmat pedig átmenetileg egy nem választott testület, „a nép tanácsa” vegye át. A Demokrata Párt húsz éve nem nyert választásokat a Pheu Thaijal vagy valamelyik jogelődjével szemben.