A Testvériség egy hétig naponta tiltakozni fog
Tegnap, a „harag napján” több mint nyolcvanan haltak meg, és 1004 embert – közülük 558-at Kairóban – letartóztattak. (A fővárosban körülbelül ötvenen estek áldozatul a tiltakozásoknak, Alxandriában több mint húszan.) A Mohamed Murszit támogató Muzulmán Testvériség több száz híve barikádozta el magát a Ramszesz tér közelében lévő al-Fath mecsetben, ahol még szombat reggel is varkasszemet néztek egymással a megbuktatott elnök támogatói és a biztonsági erők, közli a BBC.
A tévécsatornák tudósításai szerint a rendőrség belépett az épületbe, hogy rábeszélje a tüntetőket a távozásra. Sokan hazamentek, de több tucatnyi tiltakozó bent maradt. Ők állítólag azt akarják, hogy a biztonsági erők hagyják el a területet, attól tartanak ugyanis, hogy ha kilépnek a mecsetből, megtámadják őket. Biztonsági források a Mena hírügynökségnek korábban azt nyilatkozták, hogy a mecsetből lövéseket adtak le. Állítólag az épületben rekedt néhány ír állampolgár is, ők a legnagyonn írországi mecset imámjának gyerekei.
Az utóbbi időben a Muzulmán Testvériség több vezetőjének gyereke is áldozatául esett az összecsapásoknak. Tegnap a szervezet legfőbb vezetőjének, Mohamed Badienak a fiát lőtték le, Mohmed al-Beltagi lánya pedig pár napja halt meg.
A tegnapi demonstráció válasz volt az egyiptomi ideiglenes hatalom szerdai akciójára, amikor is a biztonsági erők felszámoltak két ülődemonstrációt, 638 ember halálát okozva. Az iszlamista Testvériség tegnap egy hetes tüntetéssorozatot hirdetett, de gyakorlatilag már azóta az utcán vannak, hogy a hadsereg július 3-án eltávolította Egyiptom első demokratikusan megválasztott elnökét.
Adli Manszur ideiglenes elnök még szerdán rendkívüli állapotot hirdetett, és engedélyezte a rendőrségnek, hogy éles lőszert használjanak saját és a nemzeti intézmények védelmében.
Eközben az Amnesty International az utóbbi napok véres egyiptomi összecsapásainak teljes és pártatlan vizsgálatát sürgeti, a nemzetközi jogvédő szervezet megítélése szerint a hatóságok aránytalan mértékben alkalmaztak erőszakot a tüntetőkkel szemben. A londoni székhelyű szervezet közleményében szorgalmazta, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) szakértői kapjanak felhatalmazást az események kivizsgálására. Az Amnesty International szerint a biztonsági erők „indokolatlan használtak halált okozó fegyvereket”, és megszegték azt az ígéretüket, hogy lehetővé teszik a sebesültek biztonságos elszállítását.
Szemtanúk beszámolói és más bizonyítékok alapján kétségtelennek tűnik, hogy a biztonsági erők az emberi életet kirívó módon semmibe véve léptek fel, és sürgetően szükséges a történtek teljes, független és pártatlan kivizsgálásának elindítása - húzta alá Philip Luther, a nemzetközi jogvédő szervezet Közel-kelet és Észak-afrikai Programjának az igazgatója. Hozzátette: amikor egyes tüntetők erőszakhoz folyamodtak, a hatóságok válasza erre messzemenően aránytalan volt, a jelek szerint nem tettek különbséget a békés és az erőszakos tüntetők között.