A terrorizmus miatt kezd megtetszeni az Aszad-rezsim a Nyugatnak
Mély törésvonalak húzódnak meg a nyugati politikusok között az Aszad-rezsim megítélésének a kérdésében – derül ki abból a kijelentésből, amelyet Fejszál Mekdad szír külügyminiszter-helyettes tett kedden a BBC előtt. A külügyminiszter-helyettes elmondta, hogy nyugati titkosszolgálati tisztségviselők többször is jártak már Szíríában tárgyalni a szélsőséges iszlamisták elleni harcról. Az al-Kaida és leányvállalatai egyre nagyobb teret nyernek az Aszad-rezsim ellen közel három éve harcoló felkelők között, a nyugati titkosszolgálatok pedig – tette hozzá Mekdad –, korántsem értenek egyet azokkal a politikusi követelésekkel, amelyek szerint Aszadnak le kell mondania a konfliktus rendezéséhez.
Azt Mekdad a BBC-nek nem árulta el, hogy a brit hírszerzés képviselői is megfordultak-e Damaszkuszban, csak annyit mondott: a szíriaiak több ország titkosszolgálatával is tárgyaltak a terrorizmus és a szélsőséges iszlamisták elleni fellépésről. Szerinte egyre több ország jelzi azt is, hogy szívesen újranyitná a diplomáciai képviseletét a szír fővárosban. A brit külügyminisztérium elzárkózott a kommentártól, de a BBC forrásai szerint az MI6 ügynökei valóban találkozták a szír kollégákkal, köztük a közel-keleti ország első számú biztonsági főnökével, Ali Mamluk tábornokkal. Szíriában most mindenki mindenki ellen van: az iszlamista szélsőségesek – amilyen az al-Kaidának néhány hónapja hűségesküt tevő al-Nuszra Front – a hadsereg, az ellenzéki egységeket összefogó Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) és egymás ellen is harcolnak. És egyre több külföldi, aki megy fegyvert fogni az Aszad-rezsim ellen: Francois Hollande francia elnök keddi bejelentése szerint Szíriában hétszáz francia állampolgár szállt be a konfliktusba, Belgiumból pedig eddig kétszázan vágtak neki a véres kalandnak.
Miközben Mekdad az interjúban arról beszélt, hogy a nyugati titkosszolgálatok végre megértették, Aszadnak nincs alternatívája Szíriában, az ellenzék Damaszkuszt vádolta meg terrorizmussal. Khaled Száleh, a Szíriai Nemzeti Koalíció szóvivője a BBC-interjúra úgy reagált, hogy ha igaz, amit Mekdad mond, világos ellentmondás feszül aközött, amit a szír ellenzék állítólagos nyugati szövetségesei mondanak és tesznek.
Genf–2 néven a jövő héten Svájcban nemzetközi csúcsot rendeznek, amelyre a remények szerint elmegy az Aszad-rezsim és az ellenzék is. Az ENSZ nemrég figyelmeztetett, hogy Szíriában hatalmas humanitárius válság alakult ki, a polgárháború miatt kilencmillió ember vált földönfutóvá, a környező országokban létesített menekülttáborok pedig a befogadó- és teljesítőképességük határán járnak. Szerdán emiatt Kuvaitvárosban donorkonferenciát tartanak. Kuvait 500 millió, az Egyesült Államok 380 millió dollárt ajánlott fel a válság enyhítésére.
A szír polgárháború 2011 márciusában tört ki. ENSZ-becslések szerint a közel-keleti országban azóta több mint százezer áldozata volt az erőszaknak.