A telepbővítési moratórium fenntartására kéri Izraelt a közel-keleti kvartett
Az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió és Oroszország alkotta négyes fogat kiszivárogtatott közleményében szerepel az a megállapítás, hogy a tavaly novemberben meghirdetett telepbővítési tilalomnak pozitív hatása volt a térségben.
A kvartett az ENSZ Közgyűlésének keddi ülésnapja végeztével adja ki nyilatkozatát, amellyel nyomást akar gyakorolni Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökre, hogy fontolja meg a szeptember 26-án lejáró tíz hónapos moratórium fenntartását.
Barack Obama amerikai elnök és külügyminisztere, Hillary Clinton már korábban sürgették az izraeli kormányfőt, hogy ne folytassa az építkezést az 1967-es hatnapos háború során megszállt Ciszjordániában.
A palesztinok azzal fenyegették meg tárgyalópartnerüket, hogy véget vetnek az egyeztetéseknek, ha - ahogy Netanjahu ígérte - Izrael nem hosszabbítja meg a moratóriumot.
A kvartett közleményében támogatásáról biztosította a szeptemberben, húsz hónap után újrakezdődött közvetlen béketárgyalásokat, és megerősítette: szeretné, ha egy éven belül létrejöhetne egy életképes palesztin állam. A nyilatkozat óvta a feleket a "provokatív magatartástól és a gyújtó hangvételű beszédektől", és arra szólította fel Izraelt, hogy enyhítse a Gázai övezetet és Ciszjordániát sújtó korlátozásokat.
A dokumentum szerint fontos lenne, hogy egyúttal béketárgyalás kezdődjön Izrael és Szíria, valamint Izrael és Libanon között is. A kvartett arra kérte az arab államokat, hogy nyújtsanak pénzügyi segélyt a Palesztin Hatóságnak, amelyre az önálló államiság útján haladva egyre több feladat hárul.
A közlemény felvetette egy moszkvai Közel-Kelet békekonferencia tervét, amelyet egyelőre nem tudni, mikor rendeznének meg, ahogy azt sem, hogy mikor találkozik legközelebb Mahmúd Abbász palesztin elnök Netanjahuval. Abbász diplomáciai források szerint Simon Peresz izraeli államfővel folytatott megbeszéléseket New Yorkban hétfőn.