A társadalomnak jó, ha mindenki nácikra vadászik
A diktatúra feldolgozásával foglalkozó intézet igazgatója lapunk kérdésére azt mondta, hogy akkor is jó ötlet a plakátakció, ha végül egyetlen náci háborús bűnös sem kerül bíróság elé. A Simon Wiesenthal Központ kedden indított kampányt a feltevések szerint még életben lévő 60-120 náci háborús bűnös kézre kerítésére. – Ez is segíti, hogy a társadalom emlékezzen a múltra, szembesüljön a szörnyűségekkel. Én nem látok semmilyen érvet az ellen, hogy ilyen akciókkal is megpróbáljuk kézre keríteni a bűnösöket – nyilatkozta lapunknak Veen. Ha pedig valaki az anyagi eszközöket is tudja biztosítani, mint a Simon Wiesenthal Központ, akkor a jutalom - adott esetben 25 ezer euró - sem ütközik morális akadályokba. Elvégre manapság minden nyomravezetőnek ígérnek ilyet.
Michael Wolffsohn, német zsidó történész a Deutchlandradio Kulturnak nyilatkozva élesen bírálta a kezdeményezést. Szerinte a múlt alapos feldolgozása sokkal fontosabb, mint egyes emberek bíróság elé állítása. A plakátkampány semmire sem vezet, legfeljebb szánalmat kelt az öreg emberek iránt. Konkrét összeget felajánlani „vérdíjként” pedig szégyenletes és kegyeletsértő - vélekedett a müncheni Bundeswehr egyetem egykori professzora.
Veen a maga részéről nem tart attól, hogy az esetleg bíróság elé kerülő idős, talán beteg emberek szánalmat keltenének. – A németek megtanultak távolságot tartani. A súlyos, emberiesség ellen elkövetett bűnök esetében fontos arra emlékeztetni, hogy a felelősséget igenis vállalni kell. Ha kell, akkor idős korban is. Mindennek a tudatosítása a társadalmi higiénia és a jogállam megerősítése szempontjából is elengedhetetlen - vélekedik a professzor. Veen nem zárja ki, hogy a kampány időzítése nem véletlen: éppen zajlik a német neonácik, a tíz ember meggyilkolásával vádolt NSU pere Münchenben, a társadalmat érdemes így is emlékeztetni, hogy a náci eszmék nevében micsoda szörnyűségeket követtek el az országban.