A tamilok már csak néhány napig bírják
Közben a főparancsnokság utasította a katonaságot, ne használjon nehézfegyvereket, ne bombázza az immár mindössze tíz négyzetkilométernyi dzsungeles részre visszaszorított tamil felszabadítási tigrisek (LTTE) állásait, minthogy az övezetben még mindig több tízezer civil lakos tartózkodik a becslések szerint.
A hadsereg ugyanakkor elutasította az LTTE vasárnapi tűzszüneti felhívását, amelyet a szeparatista fegyveresek éppen azzal indokoltak, hogy a civileknek módjuk legyen a menekülésre.
Egy hete, 48 óráig tartó viszonylagos tűzszünetet felhasználva, a Nemzetközi Vöröskereszt közlése szerint több mint száz ezer civil tudta elhagyni a harci övezetet. A hadsereg most arra hivatkozva utasította el az újabb tűzszünetet, hogy a legutóbbi fegyvernyugvást a tamilok fegyverutánpótlásra használták fel.
Közben az ENSZ egyik segélyezés ügyi felelőse, John Holmes Sri Lanka északi részére érkezett hétfőn, felmérni az ideiglenes menekülttáborokba január óta kényszerült immár majd kétszázezer civil helyzetét, akik között sok a sebesült. Az ENSZ becslése szerint idén mintegy 6500 ember vesztette életét a harci cselekmények következtében.
Hétfőn a hadsereg szóvivője, Udaya Nanayakkara dandártábornok közölte, hogy a katonák fokozatosan haladnak tovább, szűkítve a gyűrűt. A tamilok pedig azt állították, hogy a hadsereg vadászgépei két ízben is bombáztak hétfőn.
Londoni bejelentés szerint szerdán érkezik Sri Lankába David Miliband külügyminiszter, hogy francia és svéd kollégájával együtt elérje a harc cselekmények leállítását. A Reuters szerint a nemzetközi fellépésnek tudható be alighanem, hogy a colombói vezetés hétfőn elrendelte a nehézfegyverek használatának leállítását.
A tavaly októberben indított offenzíva a jelek szerint néhány napon belül valóban befejeződik. A tamil szeparatisták a nyolcvanas években indították fegyveres harcukat a szingaléz többségű Sri Lankán. Három éve, a csúcsponton, az egykori Ceylon szigetének északi részén mintegy 15 ezer négyzetkilométernyi területet ellenőrizték, amely most tízre szűkült, s az érintett harci zónában legfeljebb kéthárom ezer fegyveresük maradt.