A tálibokhoz kerül az ópiumból befolyó pénz nagy része

Az afgán máktermesztés elleni évtizedes harc ellenére az idén minden eddiginél több ópiumot termeltek az országban az ENSZ szerdán közölt jelentése szerint.

Az ENSZ Kábítószer- és Szervezett Bűnözés Elleni Hivatalának (UNODC) jelentése szerint az idén nagyjából 5500 tonna ópiumot állítottak elő Afganisztánban, ami 49 százalékkal több, mint a tavalyi termelés. Az ópium és heroin alapanyagául szolgáló mákot 209 ezer hektáron termesztették, ami 36 százalékos növekedés 2012-höz képest, és meghaladja az eddigi rekordot, a 2007-ben becsült 193 ezer hektárt is.

Az UNODC és más megfigyelők szerint a drogkereskedelemből származó pénzek egy jelentős része tálib felkelőknél köt ki, de a csempészetből származó haszon vélhetően a közelgő elnökválasztásra készülő csoportok közötti versengésben is nagy szerepet fog játszani. Egyes források szerint a drogtermelésben állami tisztségviselők is nyakig benne vannak, és minden érintett fél - beleértve a mákot megtermelő gazdákat - összejátszik egymással.

A jelentés becslése szerint az idén előállított ópium termelői ára nagyjából 950 millió dollár (211 milliárd forint), ami az afgán GDP négy százaléka. A csempészek hasznát is hozzáadva az ópiumból származó jövedelem még ennél is jóval több, ami felveti a veszélyét, hogy a feketegazdaság "fontosabbá válik, mint a legális gazdaság" - közölte az UNODC.

Szakértők szerint az afgán ópiumtermelés jelentős megugrása több dolog együttes hatásának következménye: a nemzetközi ópiumárak felfutása, az amerikai és NATO-csapatok közelgő kivonulása, és a választások közeledtével a máktermelés elleni szigor lanyhulása is hozzájárult ahhoz, hogy Afganisztánban az idén több ópiumot állítottak elő, mint korábban bármikor.

Az UNODC becslései szerint tavaly Afganisztánból származott a világ ópiumának 75 százaléka, és idén ez az arány akár 90 százalékra nőhet. Juri Fedotov, az UNODC vezetője korábban arra figyelmeztetett: a probléma annyira súlyos, hogy Afganisztán nemzetközi segítség nélkül egy "drogállammá" válhat.

A máktermelés felszámolása a 2001 óta tartó - és jövőre véget érő - nemzetközi katonai beavatkozás egyik hangsúlyos célja volt, de az ENSZ jelentése szerint a tálibok megdöntése óta több mint százezer hektárral nőtt a mákföldek területe. Az Egyesült Államok a Washington Post korábbi cikke szerint 2002 óta hétmilliárd dollárt költött a mákföldek felszámolására és a drogcsempészet megakadályozására.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.