A szociális stabilitás a Népi Gyűlés ülésszaka középpontjában
A mintegy háromezer küldött előtt Wen az áremelkedések, az infláció csökkentését és a korrupció elleni fellépést hangsúlyozta a társadalmi stabilitást érintő két fő tényezőként. 2011-ben az inflációt 4 százalék alá kell szorítani, miközben a gazdasági növekedés előirányzata a tavalyinál visszafogottabb, 8 százalék lesz. A múlt évben főleg az élelmiszerárak növekedése miatt az infláció 4,9 százalékos volt, hiába emelte a kamatlábat háromszor is a központi bank.
A világ második gazdasági hatalmává előrelépett ország a 2011-2015-ös ötéves terv időszakában az eddig követett, az elsősorban az exporton és az állami beruházásokon alapuló növekedési modellt kívánja módosítani a belső fogyasztás serkentésével – jelezte a kormányfő. A hazai kereslet bővítése hosszú távú stratégia a kiegyensúlyozott gazdasági növekedés biztosításához. Javítani kell az emeberek életét, elérni, hogy elégedettek legyenek munkájuk hozadékával, mert ez biztosítja a nyugalmat és a stabilitást – fejtegette Wen. A beszédben ugyan nem esett szó az arab világ fejleményeiről, ám nyilvánvaló, hogy a pekingi vezetés igyekszik levonni a tanulságokat.
A hivatalos propaganda is elsimeri, hogy az utóbbi két-három évtized rendkívül gyors gazdasági növekedése közepette hatalmassá vált a szociális szakadék. Évente legalább tíz millióval gyarapodik a vidékről munka és megélhetés reményében a városokba felvándorlók tábora, amely immár 200 millió feletti. Ugyanakkor további 150 millióra teszik azok számát, akik vidéken változatlanul mélyszegénységben élnek. Wen mostani beszédében nem véletlenül ígérte a kis parcellákon termelő parasztok szubvencionálását. Országszerte évente soktízezer tüntetés zajlik, elsősorban a helyi túlkapások, illegális földfoglalások, a vállalkozások – így a gazdasági fejlődéssel indokolt - visszaélései miatt. Ám ezek az elégedetlenségek eddig nem csaptak át politikai területre.
A biztonsági készültség érzehetően fokozódott az utóbbi hetekben. Egyesült államokbeli kínai web-oldalakról már harmadik alkalommal szólítanak fel vasárnapi megmozdulásra a kínai nagyvárosokban. Érdemi tüntetésre eddig nem került sor, ám a rendőrség az elmúlt két hétvégén kivonult Peking és Sanghaj néhány központi helyszínére, ahol a külföldi újságírókkal vívtak kisebb csatát. Majd egy tucat riportert akadályoztak munkájukban egyenruhások, illetve bántalmaztak is elsősorban civil ruhás biztonságiak a közonti Wangfujing sétáló utcában, ahová volt meghirdetve elméletben a tüntetés. Az újságírók tiltakozására a hatóság azzal reagált, hogy még a pekingi olimpiát megelőzően előzetes engedélyezéshez kötötték a főváros kiemelt körzeteiben televíziós felvételek és interjúk készítését.