A szlovák kormány egy mondatban sajnálta Malina Hedviget

A kiadott sajtónyilatkozat szerint sérülhettek a nyitrai diáklánynak az Emberi Jogok Európai Egyezményében rögzített jogai. Hamis tanúzás miatt még folyik ellene a nyomozás.

Sajtónyilatkozatban fejezte ki sajnálkozását Malina Hedvig ügye miatt a szlovák kormány. A kabinet szerdán bejelentett döntése szerint "bizonyos körülmények kétségeket ébresztenek azzal kapcsolatban, hogy nem sérültek-e  Žák-Malina Hedvignek Emberi Jogok Európai Egyezményében rögzített jogai”. A bocsánatkérés szövegét a Európai Emberi Jogi Bíróság még tavaly november 8-án jóváhagyta, miután a nyitrai diáklány 2007-ben a strasbourgi testülethez fordult jogorvoslatért.

Malina Hedviget 2006. augusztus 25-én Nyitrán két bőrfejű megverte, állítólag azért, mert magyarul beszélt.

Malina Hedvig
Malina Hedvig FOTÓ: SOMOGYI TIBOR

A szlovák főügyészségen a kormány döntésétől függetlenül Malina Hedvig ellen hamis tanúzás miatt még folyik a 2007 májusában indított vizsgálat. Ebben az azóta férjhez ment és kétgyermekes családanyává lett Malina Hedvig gyanúsítottként szerepel, miután Robert Kalinák, a Fico-kormány belügyminisztere azt találta állítani, hogy az eset nem történt meg, illetve másképpen történt, mint ahogy az akkor 23 éves diáklány a rendőrségnek előadta.

A hamis tanúzási eljárás kapcsán Roman Kvasnica, Malina Hedvig ügyvédje ingerültségének adott hangott. „Teljesen elképzelhetetlen jogi helyzet jön létre, ahol egyrészt Szlovákia azt mondja, hogy Malina Hedvig emberi jogait megsértették, másrészt viszont továbbra is folyik ellene az eljárás” – idézte az ügyvédet a bumm.sk szlovákiai magyar hírportál. Ahogy Kvasnica fogalmazott: „Szlovákia nem jogállam”.

Malina Hedvig 2007. november 22-én fordult az Európai Emberi Jogi Bírósághoz. A szlovák kormánynak 2011. szeptember 30-ig kellett válaszolnia, amire a testület megvizsgálta, összhangban van-e a létrejött megállapodás az Emberi Jogok Európai Egyezményével. A testület jóváhagyta a szöveget, ami egyben azt is jelenti, hogy Malina Hedvig ezzel az üggyel többé nem fordulhat Strasbourghoz, és nem követelhet semmiféle anyagi kártérítést az államtól. Az egykori diáklány anyagi kártérítést nem, csak erkölcsi elégtételt kért, aminek a szlovák kormány a bocsánatkéréssel meg is felelt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.