A szír ellenzék megnyitotta nagykövetségét Katarban
A Szír Nemzeti Koalíció hétvégén lemondott vezetője, Moaz al-Khatib kihasználta a megnyitó ünnepséget, és a nagyhatalmak szemére vetette, hogy nem nyújtanak elég segítséget a két éve tartó konfliktusban – tudósít a Reuters. A riportereknek megjegyezte: van arra egyfajta hajlandóság a nemzetközi közösségben, hogy ne kívánják a forradalom győzelmét. Al-Khatib utalt az ellenzéket felosztó ellenségeskedésre is, és kijelentette, hogy a sikerhez egység kell. Az ellenzéki vezető a hírügynökségnek adott interjújában elmondta: meglepődött, amikor az USA és a NATO visszautasította kérését, hogy Patriot-rakétákkal védjék meg a felkelők által uralt területeket. Szerinte ez üzenet lesz a szír rezsim számára, mi szerint azt tehetnek, amit akarnak.
Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár Brüsszelből beszélt videókapcsolaton keresztül moszkvai diákokkal, és nekik is hangsúlyozta, hogy a Nyugat nem akar beavatkozni Szíriában, politikai megoldásra van szükség.
Szíria tagságát 2011 novemberében függesztették fel az Arab Ligában. Damaszkusz felháborítónak találta, hogy Katar a szír ellenzéket hívta meg a kedden kezdődött két napos csúcsértekezletére. „A dohai csúcs döntése az erőszak és a terrorizmus gyakorlatára bátorít majd, és nemcsak Szíria, hanem az arab államok és az egész világ számára veszélyes lesz” – közölték a szír állami tévében. A szír rezsimen kívül Bassár al-Aszad elnök szövetségesei, Irán és Oroszország is kritizálták a döntést. Több arab állam azért is támogatja a főleg szunnita felkelőket, hogy így szorítsák vissza a síita Irán hatalmát.
Ugyan a 22 országból álló csoport megerősítette, hogy fegyverekkel segítik a felkelőket, az azonban még nem világos, hogy az ellenzék diplomáciai sikereinek milyen gyakorlati hatása lesz Szírián belül. Az ellenzéki koalíciónak ugyanis nem sok hatalma van a felkelő csoportok felett, az egyik legbefolyásosabb, az al-Kaidával is kapcsolatban álló al-Nuszra Front pedig egyenesen elutasítja a külföldről működő ellenzéket.
Az országon belül tovább folytatódott az egyre elkeseredettebb harc. A szír állami tévé közlése szerint a felkelők aknavetőkkel támadták a Damaszkuszi Egyetem építészmérnöki karát. A támadásban 12 diák meghalt, és sokan megsérültek, tudósít a BBC.
A 2011 márciusában kezdődött felkelés óta több mint egymillió menekült regisztrált a környező országokban, amelyek egyre nehezebben tudnak megküzdeni a problémával. Török források azt közölték, hogy több száz menekültet küldtek vissza Szíriába, miután az egyik táborban zavargás tört ki. A határ közelében lévő menekülttábor lakói az életkörülmények miatt tüntettek, mikor összecsaptak a török katonákkal: a menekültek kövekkel dobálták meg a katonákat, akik könnygázzal és vízágyúval válaszoltak. 600 - 700 - egy másik tábori őr szerint 400 - olyan embert toloncoltak vissza a harcok sújtotta országba, akik szerepeltek a biztonsági kamerák felvételein. Az ankarai kormány azonban tagadja a történteket, szerintük ez szembe menne a menekültekre vonatkozó szabályokkal. Azt azonban hozzátették, hogy körülbelül hatvanan úgy döntöttek, hogy nem kívánnak tovább a táborban élni, és inkább visszamentek Szíriába. Őket a többi táborlakó egyszerű provokátornak tekintette.