Süddeutsche Zeitung: a keresztülerőltetett alkotmány

Az Európai Unió és a tagállamok kormányainak hallgatását bírálja a német Süddeutsche Zeitungban Michael Frank, a balliberális lap Magyarországról is többször tudósító szerzője.

"Európa úgy tesz, mintha semmi köze nem lenne ahhoz, ami Magyarországon történik. Eközben az Egyesült Államok már azt fontolgatja, hogy újraindítja a Szabad Európa Rádió adását".

A magyar miniszterelnök és pártja "nemzeti forradalomról beszél" – írja a német lap az új alkotmány elfogadása kapcsán. Valóban "nemzeti forradalom" zajlik abban az értelemben, hogy a nemzetet igyekeznek "hozzászabni" egyetlen párthoz. Az év elején Magyarországon új alkotmány és egy sor súlyosan problematikus törvény lépett életbe. A médiatörvény hatása is érezhető: a médiahatóság világossá tette, hogy mire is megy ki a játék. A Klubrádió frekvenciáját a Fidesz strómanjainak juttatták, a december 10. óta éhségsztrájkoló televíziós szerkesztőt pedig elbocsátották – emlékeztet a lap.

A hatalom szándékai egyértelműek. Az Európai Unió és tagállamai azonban továbbra is érdeklődés nélkül figyelik Orbán tevékenységét, ellentétben az Egyesült Államokkal. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter levele egyértelművé teszi: Washington szerint Magyarország az autoriter rendszer irányába csúszik.

A jelek egyértelműek. Minden európai és parlamenti hagyománnyal ellentétes, amikor a többség – az ellenzék és a társadalmi csoportok bevonása nélkül – keresztülerőltet egy új alkotmányt. Márpedig Orbán és pártja ezt tette.

A szerző felsorolja a különös bírósági reformot, a bírák nyugdíjba küldését, az alkotmánybíróság tevékenységének korlátozását, és azt, hogy az ellenzéktől és a polgároktól megvonják a lehetőséget, hogy a többség önkénye ellen felszólaljanak és nyilvánvaló jogtalanságokat megakadályozzanak.

A jogállamiság egyik ismérve a folytonosság. Jogszabályokat természetesen lehet változtatni. De olyan dolgokat, amelyek korábban jogszerűek voltak, visszamenőleg kriminalizálni nem lehet. De Magyarországon ez történik, és hivatkozik a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások államosítására.

Budapest eközben abban reménykedik, hogy az EU ismét kihúzza szorult pénzügyi helyzetéből – mint három évvel ezelőtt –, de gúzsba köti a Nemzeti Bankot és megsérti az EU-előírásokat. Ám az unió és a tagállamok kormányai már egy évvel ezelőtt "átaludták" a médiatörvénnyel kapcsolatos figyelmeztetéseket. Most ismét úgy tesznek, mintha semmi közük nem lenne mindehhez, és fenntartják Orbánnal a kapcsolatot, mintha egy "hibátlan demokrata" lenne (utalás Schröder és Putyin jó kapcsolatára, a német kancellár ezekkel a szavakkal védte meg Putyint).

Az Európai Néppárt pedig mást sem tesz, mint fehérre mossa a budapesti autokratákat. A szolidaritásnak azonban nemcsak a pénzügyi és gazdasági kérdéseknél kellene érvényesülnie, hanem szem előtt kell tartani az emberek demokratikus jogait is.

Egy biztos: a most érvénybe lépett jogszabályokkal Magyarországot soha nem vették volna fel az EU-ba. De tagállamként a kormánynak mindent elnéznek.

Itt az ideje, hogy Európa megvizsgálja a saját lelkiismeretét, hogy valójában mennyire fontos a demokratikus meggyőződés. Magyarország jó alkalmat kínálna erre. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.