A spanyolok is benne voltak a lehallgatásban
"A spanyol Nemzeti Hírszerző Központ (CNI) minden nagy európai ország titkosszolgálatához hasonlóan rendszeresen nagy mennyiségű személyes adatot szolgáltatott az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA)" - közölte csütörtökön az El País című spanyol napilap "különféle, az együttműködésről tudó forrásokra" hivatkozva.
Az El País szerint telefonhívások úgynevezett metaadatainak millióiról van szó, amelyek tartalmazzák a hívó és a hívott fél telefonszámát, a hívás idejét és hosszúságát, valamint a felek földrajzi elhelyezkedését.
A napilap információi egybeesnek az El Mundo című spanyol napilap értesüléseivel: az újság az NSA korábbi munkatársa, Edward Snowden által kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozva közölte szerdán, hogy a spanyol hírszerző szolgálatok "megkönnyítették az Egyesült Államok nagyszabású spanyolországi adatgyűjtését".
Mariano Rajoy spanyol kormányfő elmondta, hogy a spanyol törvényhozás alsóházának nemzetbiztonsági bizottsága szerdán hallgatja meg az ügyben Felix Sanz Roldánt, a CNI igazgatóját.
A lap hétfőn hozta nyilvánosságra, hogy az NSA 2012. december 10. és 2013. január 8. között mintegy 60,5 millió telefonbeszélgetésről gyűjtött adatokat Spanyolországban, az előző héten pedig arra derült fény, hogy az amerikai ügynökség mintegy 70 millió francia telefonbeszélgetést hallgatott le, és a német kancellár mobiltelefonját is megfigyelhette.
Keith Alexander, az NSA igazgatója korábban hamisnak nevezte a francia, spanyol és olasz lapokban megjelent állításokat, amelyek szerint az ügynökség mindhárom országban több tízmillió telefonbeszélgetést hallgatott le. Alexander azt állította, hogy a lehallgatásokat a partner hírszerzések végezték, és az adatokat ők adták át az illetékes amerikai hatóságnak. Szavait most az El País megerősítette.