A spanyol kormányfő cáfolja a kenőpénzeket
„Ez hamis vád" - nyomatékosította a párt vezetőinek a kirobbant botrányról összehívott rendkívüli ülését követő televíziós nyilatkozatában. Közölte, hogy nincs kifogása a párt elszámolásainak kivizsgálása ellen, sőt saját maga felteszi az internetre adóbevallásait, bizonyítandó, hogy jövedelmei esetén sohasem kerülte meg az adóhatóságot.
Az El País publikálta még néhány napja elsőként, majd az egyébként jobboldali El Mundo napilap is Luis Bárcenas volt pénztárnok kézzel írott feljegyzéseit az üzleti köröktől, így elsősorban építőipari cégektől kapott állítólagos készpénz támogatásokról, amelyet aztán a Néppárt vezetői között osztottak szét."Mindaz amit rólam mondanak, és amit nekem tulajdonítanak, az nem igaz. Soha nem kaptam fekete (illegális) pénzt, sem ebben a pártban, sem másutt - állította most Rajoy. A tizenöt perces beszédében kitért arra is, hogy összeesküvésről lehet szó, amikor személyének és általában Spanyolországnak ártani akarnak. A beszédet láthatóan papírról olvasta fel, s utána nem kínált alkalmat a médiának kérdések feltételére.
A Néppárt székházát a szombati rendkívüli tanácskozás idején erős rendőrségi biztosítás övezte. Tüntetők csoportja, miként csütörtökön és pénteken este is, a távolból a kormányfő lemondását követelték.
A spanyol korrupció-ellenes ügyészségi hivatal pénteken már közölte, hogy vizsgálatot indítanak az állítólagos kifizetések ügyében. Ha az ügyészség bűntény eshetőségére következtet, akkor a Legfelsőbb Bíróság dönt arról, hogy indítson-e bírósági eljárást.
Az említett spanyol lapokban közölt másolatok tanulsága szerint Álvaro Lapuerta és Luis Bárcenas, a Néppárt kincstárnokaiként 1990 és 2008 között kézzel írott jegyzetfüzetekben vezették a vállalkozók adományait, illetve azokból a kifizetéseket a párt vezetőinek. Az El País megszerezte gyakorlatilag valamennyi évet, kivéve 1993-tól 1996-ig. A feljegyzésekben időnként vezetéknevek, máskor csak nevek kezdőbetűi vannak, így 1997-ben például J. M.-é, amikor is José Maria Aznar volt a Néppárt feje, majd egy évvel később miniszterelnök. Az összegek tételesen szerepelnek, eleinte pesetában, majd 2002-től euróban. M. Rajoy negyedévente 2,1 millió pesetát, majd utóbb 6500 eurót kapott a jegyzetfüzetek szerint.