A skót kormány menne, és vinné a pénzt is

David Cameron brit minisztelnök kormányának nem tetszik az ötlet, hogy Skócia a függetlenség esetleges kikiáltása után is megtartaná fizetőeszköznek a szigetország pénznemét.

Az Egyesült Királyságnak ez aligha áll érdekében – vetette el kedden George Osborne brit pénzügyminiszter azt az elképzelést, amely szerint ha a jövő évi népszavazás után Skócia kikiálthatja a függetlenségét, néhány éven át még pénzügyi unióban élne a szigetországgal. A valutaunióra az Alex Salmond vezette skót kormány tett javaslatot: eszerint a függetlenség után Skócia megtartaná a fontot nemzeti fizetőeszközként, elismerné a Bank of England - a brit jegybank - monetáris fennhatóságát is, legalábbis addig a néhány évig, amíg eldönti, saját pénznemet vezet be, vagy esetleg belép az eurózónába.

Bár Salmond és a kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) köré tömörülő függetlenségpártiak azt mondják, mindkét fél számára így ésszerű pénzügyileg elválni, London enyhén szólva nem rajong az ötletért. Osborne kedden Glasgowba, Skócia pénzügyi központjába is elment egy 113 oldalas jelentéssel emiatt, figyelmeztetve, „valószínűtlen”, hogy London belemegy a valutaunióba. „Miért akarnánk valutauniót kockáztatni? Már van egy valutauniónk, eurózónának hívják, és figyeljünk, mostanáig mennyi probléma származott csak abból, hogy megpróbálták összehangolni a tagállamok gazdaságpolitikáját” – nyilatkozta a konzervatív politikus. Osborne nem siklott el a másik lehetőség felett sem, amit a saját skót pénznem jelent, de ezzel szerinte az új európai ország csak „ismeretlen vizekbe” bukna le. „Miért akarna 58 millió ember feladni bármennyit is a függetlenségéből ötmillió másik ember kedvéért” – tette fel a költői kérdést a konzervatív politikus, és igaz, ami igaz, a gazdasági súly egyértelműen az Egyesült Királyság felé billenti a mérleget. Jellemző, hogy a független Skóciával alakítandó majdani valutaunión belül az Egyesült Királyság része az együttes GDP-ből hozzávetőlegesen 90 százalék lenne, és amíg Skócia exportja Angliába, Walesbe és Észak-Írországba a skót össztermék 30 százalékát adja, e három tagország exportja az együttes GDP-jük öt százalékát se éri el.

Osborne valószínűleg ennek a gazdasági túlsúlynak a tudatában és a David Cameron kormányának az álláspontjával összhangban mondta, a „legjobb megoldás, ha Skócia az Egyesült Királyságon belül marad”. Szerinte Salmondon feltűnően „úrrá lesz a félelem”, amint az euróról vagy a saját pénznemről kellene beszélni. „Csinálhatják persze azt, amit Panama, ahol mindenféle felhatalmazás nélkül használják az amerikai dollárt – tette hozzá pikírten a brit pénzügyminiszter. Felidézte, hogy Csehszlovákia kettéválása után a cseh-szlovák pénzügyi unió mindössze 33 napig tartott.

A reakciókból ítélve Edinburgh nem hagyja zsarolni magát. Ahogy John Swinney skót pénzügyminiszter megjegyezte, az Egyesült Királyságnak vajmi kevés előnye származna abból, ha egy független Skócia pénzügyileg a saját útjára lép, ugyanis akár euróról, akár saját pénznemről van szó, a valutaunióhoz képest mind a kettő felesleges kereskedelmi akadályokat emel a két ország között. Skócia az olajbevételekből 2011-ben negyvenmillió fontot fizetett be a központi költségvetésbe, a kétoldalú kereskedelem pedig 45 millió font. „Osborne csak ijesztget” – rázta le a londoni figyelmeztetéseket Swinney.

Skócia jövőre, 2014. szeptember 18-án rendez népszavazást a függetlenség kikiáltásáról, Salmondot és az SNP-t a felmérések egyelőre nem sok jóval kecsegtetik: a függetlenséget a megkérdezettek mindössze 30 százaléka támogatja, és a fele utasítja el.

Londonban egyébként összpárti konszenzus van arról, hogy Skóciát az Egyesült Királyságon belül kell tartani. A konzervatív Osborne-nal Glasgowba elutazott liberális demokrata helyettese, Danny Alexander is, Danny Alexander volt munkáspárti pénzügyminiszter, az egységpárti Jobb Együtt! Kampány vezetője pedig azt mondta, a tárca jól teszi, hogy felhívja a skótok figyelmét a nehézségekre.

Nem könnyít Edinburgh helyzetén az Európai Unió sem. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke néhány hete a BBC-nek arról beszélt, az előírások azt diktálják, hogy ha egy tagország valamelyik része a függetlenedik, akkor „természetesen" újra kérnie kell felvételét Brüsszeltől.

George Osborne (középen) Glasgowban. Összetartanák
Britain's Chancellor of the Exchequer George Osborne (C), and Chief Secretary to the Treasury Danny Alexander (2nd L), speak with foreman Gary Lisco (R) and worker Donald McDonald during their visit to the CNC milling section at Castle Precision Engineering in Glasgow, Scotland April 23, 2013. Britain's government raised the prospect of euro-style financial problems if Scotland votes for independence, saying the kind of currency union proposed by nationalists is unlikely to work. REUTERS/Andrew Milligan/pool (BRITAIN - Tags: POLITICS BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.