Új vírus - összecsapások Kairóban, bojkott Párizsban
Heves összecsapások törtek ki vasárnap Kairóban sertéstenyésztők és az állataikat levágásra elszállítani próbáló állami alkalmazottak rendőrkísérete között. Az egyiptomi főváros egyik délkeleti peremkerületében három-négyszáz, többségében fiatal tiltakozó kövekkel palackokkal dobálta meg a rendőröket. Az erősítésként kivezényelt több száz rohamrendőr válaszul könnyfakasztó gránátokat és gumilövedékeket vetett be.
Az egyiptomi kormány szerdán 300 ezernyi sertés kényszerlevágását rendelte el az ország egész területére vonatkozólag az új H1N1 influenzavírus elleni közdelem jegyében, bár az észak-afrikai országban eddig még nem tettek említést a vírus felbukkanásáról, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pedig szükségtelennek ítélte az ilyen intézkedéseket.
A sertéshús kereskedelem biztonságos?
Ugyanakkor szakértők szerint nem kell újabb óvintézkedéseket bevezetni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) mellett a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) és az Állategészségügyi Világszervezet közös közleményében azt hangsúlyozta, hogy nincs szükség újabb óvintézkedésekre a sertéshús-kereskedelmet érintően. A közlemény válasz arra, hogy 15 ország - köztük Oroszország és Kína - korlátozta több amerikai államból a sertéstermékek behozatalát. Indonézia, Ukrajna, a Fülöp-szigetek és Szerbia az A/H1N1 vírus fertőzési központjaiból tiltotta be a sertéstermékek behozatalát.
A nemzetközi szervezetek ugyanakkor arra szólították fel az állategészségügyi hatóságokat, hogy működjenek együtt az egészségügyi szervezetekkel, tájékoztassák azokat a sertéstelepeken tapasztalt esetleges szokatlan megbetegedésekről.
A CFIA, a kanadai élelmiszer-egészségügyi hatóság egy albertai sertésállománynál diagnosztizálta a betegséget, de közlése szerint az élelmiszer-ellátást semmi sem veszélyezteti. A kanadai disznóhús változatlanul biztonságos, megfelelő hőkezeléssel fogyasztásra alkalmas.
Repülőtéri a csomagpakolók bojkotja
Az új típusú influenzajárványtól tartva a csomagpakolók a párizsi Orly repülőtéren addig nem voltak hajlandóak szombaton kipakolni a Mexikóból érkező járatok utasainak poggyászait, amíg nem kaptak egészségügyi kesztyűt és maszkot munkájuk végzéséhez.
A repülőtér tájékoztatása szerint a tiltakozás miatt megközelítőleg ezer utas szenvedett el késést. A Le Parisien című fővárosi napilap vasárnapi számában számolt be arról, hogy a repülőtéri biztonsági szolgálattal foglalkozó Alyzia alvállalkozó 130 alkalmazottja szombat délután a H1N1 vírus okozta járvánnyal kapcsolatos "hivatalos információkat" követelve tagadta meg a munkát.
"Az utasok egészségügyi maszkot viselve szállnak ki a repülőkből, nekünk pedig semmit nem adnak. Kesztyűt és maszkot kérünk a munkánkhoz" - jelentette ki a lapnak Nordine Nasria, a CGT szakszervezet képviselője.
A csomagszállító alkalmazottak este 11-kor vették fel újra a munkát, miután a vezetőséggel folytatott tárgyalások eredményeként egészségügyi kesztyűt és maszkot kaptak munkájukhoz.