A rossz idő miatt nem ment el a perére a megbuktatott egyiptomi elnök
A rossz idő miatt Alexandriából nem lehetett felszállni, ezért szerdán el is napolták Mohamed Murszinak, Egyiptom tavaly júliusban puccsal eltávolított elnökéneek a perét. A politikust egy tavalyelőtt decemberi tüntetést kísérő halálos erőszak miatt állították a törvény elé 14 másik vádlottal együtt. Közülük néhányan már ott voltak a pernek helyszínt adó kairói rendőrakadémián, de hatósági közlések szerint az elnököt az alexandriai Burdzs al-Arab börtönből a fővárosba szállító helikopter időjárási viszonyok miatt nem indulhatott el. Az épület előtt szerda reggel nagy tömeg – Murszi és a Muzulmán Testvériség hívei – gyűlt össze. Többen a konzervatív iszlamisták védjegyeként ismert kézjelével, négy felemelt ujjukkal integettek, mielőtt a kivezényelt biztonságiak letartóztatták volna őket. A készültség hatalmas: a rendőrakadémiánál és a környéken a karhatalom több ezer tagja teljesít szolgálatot.
A Murszi-per első fordulóját még novemberben tartották. A megbuktatott elnök szerint kirakatperről van szó. Bár ezt a mérnöki végzettsége önmagában nem indokolná, maga látja el a védelmét – elsőként az elmúlt években törvény elé állított politikusok közül –, a rabruha helyett pedig novemberben öltönyt viselt. Azt hangoztatta, hogy ő Egyiptom legitim elnöke, aki ellen puccsot hajtottak végre – ez utóbbi pedig jól csengő szólam a hívei fülében, akik július 3. óta újra és újra véres tüntetéseken követelik a visszatérését. A mostani tárgyalási fordulóra a Murszi bukása után betiltott Muzulmán Testvériség tüntetést hirdetett. Kairó egyik negyedében, Naszrvárosban szerda reggel könnygázzal és gumibotokkal oszlattak fel egy demonstrációt.
Ami a vádakat illeti, az ügyészek azt mondják, 2012. december 4-én Murszi volt az, aki erőszakra utasította a biztonsági erőket a rezidenciája előtt összegyűlt mintegy százezer tüntető ellen. Ezt a parancsot a vádirat szerint a hadsereg megtagadta, az elnöki tanácsadók azonban szóltak Murszi és a Muzulmán Testvériség híveinek, hogy támadjanak rá az ülődemonstrációra. Az ezt követő zavargásokban hét ember vesztette életét, több százan pedig megsérültek. A megbuktatott elnök ellen decemberben még két ügyben vádat emeltek. Az új vádak szerint Murszi összejátszott két külföldi szélsőséges szervezettel, a palesztin Hamásszal ás a libanoni Hezbollahhal Egyiptom ellen, másrészt benne volt egy „terrorakcióban” is, amellyel sikerült kitörnie a börtönből még azelőtt, hogy a három évvel ezelőtti forradalom megdöntötte volna az előd, Hoszni Mubarak rezsimjét. Ebben a harmadik ügyben rendőrök meggyilkolása miatt akarják elítélni 130 másik vádlott mellett.
Azóta, hogy a puccs után azonnal a hadsereg őrizetébe került, Murszit többször is kihallgatták, de ügyvéddel egyszer sem találkozhatott, a családjával is csak kétszer hagyták telefonon beszélni. Mindössze két külföldi delegáció mehetett el hozzá: az elsőt Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai képviselője vezette, a második alkalommal pedig két tekintélyes amerikai republikánus szenátor, a volt elnökjelölt John McCain és Lindsey Graham látogatta meg.