A románok finanszírozzák a magyar rezsicsökkentést?

Tavaly Románia 4,7 terawatt (TW) villamos energiát – a teljes termelés 8,5 százalékát – exportált Bulgáriába, Szerbiába és Magyarországra. Megfigyelők szerint gond, hogy a román áramot a fogyasztók „beruházásai” olcsóbbá teszik.

A romániai átlagfogyasztó fizeti meg a szerbek, a bolgárok és a magyarok megtakarításait – állapítja meg egy bukaresti jelentés. Az ok a paksi bővítés értékével nagyjából megegyező fejlesztési program, amely a villamos energia termelői árát leszállította ugyan, de a fogyasztók számláit felduzzasztotta.

Az Adevarulban közölt elemzés rámutat: Románia az elmúlt években Európa legnagyvonalúbb zöldenergia-támogatási programját léptette életbe, amelynek értéke 10 milliárd euró. Más szóval nagyjából megegyezik a paksi erőmű bővítésének díjával.

A háromezermilliárd forintos fejlesztés eredményeként Pakson összesen 2400 megawattal (MW) növelik az erőmű kapacitását. Ezzel szemben Románia máris 4200 MW-ot termel megújuló forrásokból, háromszor többet, mint a cernavodai atomerőmű két működő blokkja. (A románok összesen négy blokkot terveztek Cernavodára, de a bővítést évek óta halogatják.) A zöld energia – akárcsak az, amelyet atomerőműben termelnek – elvileg olcsóbb, de a gyakorlatban a fogyasztók nem érzik a fejlesztések hatásait. Legalábbis nem pozitívan.

A zöldenergia-termelőknek biztosított szubvenciók következtében az elektromos áram valóban olcsóbb lett a bukaresti energiatőzsdén (OPCOM). A megnőtt kínálat miatt 30-35 százalékkal visszaestek az árak: tavaly 160-180 lejért értékesítettek egy MW-t az egy évvel korábbi 220-250 lej helyett. De a alacsonyabb árak mindössze azzal a  következménnyel jártak, hogy hosszú idő után Románia tavaly újra nettó villamosenergia-exportőrré vált. A fogyasztók értelemszerűen akkor járnának jól, ha vásárolhatnának olcsó energiát, csakhogy a zöld energiát a hagyományos forrásokból származóval egyazon „kosárból” értékesítik. A román energetikai hatóság (ANRE) szerint Románia máris teljesítette az Európai Bizottság által 2020-ra kitűzött célt, és 2013 első tizenegy hónapjában a zöld erőművek összesen 4,2 terawatt (TW) energiát állítottak elő. (Ez 1,97 TW-tal több, mint egy évvel korábban.)

A megtermelt zöld energia kis híján megegyezik a kivitt mennyiséggel. Az elosztó hálózatokat működtető Transelectrica szerint tavaly Románia 4,7 terawatt (TW) villamosenergiát exportált, a teljes termelése 8,5 százalékát, Bulgáriába, Szerbiába és Magyarországra. A gond román megfigyelők szerint az, hogy a román áramot egyebek mellett a fogyasztók „beruházásai” teszik olcsóbbá.

A kormány 2013 júliusától jelentősen csökkentette a megújuló energia szubvencióját, de az ANRE adatai szerint a fogyasztók így is 415,8 millió eurót fizettek a villanyszámlába foglalt úgynevezett zöld tanúsítványokért, amelyekkel a román állam a megújuló energiába befektető cégeket támogatja.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.