A puccs után hatalmas fosztogatás volt Maliban
Az Amadou Sanogo kapitány vezette katonai puccs után hatalmas fosztogatás volt Mali fővárosában, Bamakóban. Péntek este az állami televízió adása rövid időre megszakadt, és elterjedt az a hír, hogy a puccs mégsem sikerült, és Sanogo kapitányt megölték. A kapitány viszont később feltűnt, és bejelentette, hogy káosz van az utcákon.
A híradások szerint egyenruhások fosztogatták a boltokat, a benzinkutakat, és autókat kötöttek el. – Bizonyítékokat szereztem arról, hogy rendőri és katonai egyenruhába öltözött személyek fosztogatnak a városban, csak azért, hogy lejárassák a puccsot, és ellenünk hangolják a közvéleményt. De ez nem a mi akciónk – mondta a kapitány.
Sanogo kapitány megígérte, hogy át fogják adni a hatalmat egy demokratikusan megválasztott kormánynak, ha sikerül leverni a berber felkelést. A berberek az utóbbi pár hónapban kiverték a hadsereget több északi városból. A katonai puccs oka is az volt, hogy a kormány nem adott elég fegyvert a berberek leverésére.
A BBC tudósítója szerint nem világos, hogy az egész hadsereg támogatja-e a puccsot vezető katonákat. A politikai pártok elítélik a hatalomátvételt, és választást akarnak, amelyet a következő hónap végén amúgy is meg kellene tartani.
Szombaton Bamako már csendesebb volt. Kenya, Tunézia és Zimbabwe külügyminisztere is az országban tartózkodott, amikor megtörtént a puccs. Ők mind biztonságban vannak, a kenyai külügyminiszter szerint viszont a helyzet egyre rosszabb.
Az Afrikai Unió pénteken az alkotmányos rend helyreállításáig felfüggesztette Mali tagságát a kontinentális szervezetben, és úgy határozott, a nyugat-afrikai államok integrációs szervezetével együtt (ECOWAS) közös küldöttséget meneszt Bamakóba, hogy ezzel is nyomást gyakoroljon a puccsistákra.
Élesen elítélte a katonai "hatalomátvételi kísérleteket" pénteken az Európai Unió is, amely felszólította a zendülőket az erőszak beszüntetésére, az állami vezetők szabadon engedésére, és azt követelte, hogy "térjen vissza a helyére a polgári kormányzat, és tartsák meg a betervezett demokratikus választásokat". Az unió – Mali egyik fő külföldi partnere – bejelentette, hogy "ideiglenesen felfüggeszti a fejlesztési együttműködést", de a humanitárius segélyezést nem.