A phenjani rezsim túszai

Kedden volt száz napja, hogy az észak-koreai hatóságok őrizetbe vettek egy Yu családnevű dél-koreai alkalmazottat a demilitarizált övezet északi oldalán közösen működtetett ipari parkban.

A keszongi komplexumot öt éve nyitották meg, ahol déli cégek tucatjai több ezer északi munkást foglalkoztatnak. A megbékélés szimbólumának szánt vállalkozás azonban az állandó politikai feszültség miatt gyakorlatilag a bezárás határára került. A 44 éves Yu a hírek szerint kritizálta az északi politikai rendszert, valamint állítólag megpróbált segíteni egy északi munkásnőnek, hogy délre meneküljön.

A fogvatartott férfi hogylétéről a déli hatóságoknak nincsenek információi, bár a keszongi komplexum további sorsáról folytatott tárgyalásokon a déliek rendre követelik Yu szabadon bocsátását. Az északi fél elutasítása vélhetően azt a célt szolgálja, hogy egy háttéralkuba kényszerítsék bele a szöuli kormányzatot, a lehető legnagyobb kedvezményeket biztosítva az északiak számára.

A száz napja fogvatartott dél-koreai alkalmazott esete azonban nem csupán a phenjani alkupozíció erősítéséről szól. Leonid Petrov nemzetközi hírű Korea-szakértő a szöuli The Korea Herald hasábjain úgy vélekedett, hogy az északiak szigorú fellépése egyben egyfajta elrettentésül is szolgál.

A phenjani vezetés ugyanis az elmúlt egy év során folyamatosan azt üzente a külvilágnak, hogy a lehető legkeményebben lépnek fel a rendszert veszélyeztető valamennyi tényező ellen. Leonid Petrov véleménye szerint emiatt ítélték aránytalanul súlyos büntetésre az ország határvidékén elfogott amerikai újságírónőket is.

Laura Ling és Euna Lee az észak-koreai menekültekről és az embercsempészekről akart dokumentumfilmet forgatni. A kaliforniai Current TV munkatársainak utazását vélhetőleg Laura Ling nővére vetette fel, aki 2006-ban már forgatott a KNDK-ban, egy híres nepáli szemorvos önkéntes gyógyító tevékenységéről.

Idén márciusban a két újságírónő először Szöulba utazott, ahol interjút készítettek több olyan Korea-szakértővel, akik napi kapcsolatban állnak északi menekültekkel. (A szöuli sajtóban így napvilágot láttak olyan vélemények is, hogy esetleg már a déli fővárosból értesítette valaki az északi hatóságokat a filmesek érkezéséről.)

A stáb következő állomása Északkelet-Kína volt. A ritkán lakott és viszonylag gyengébben ellenőrzött sino-koreai határszakaszon a Tumen-folyó szélessége meglehetősen változó: néhol 10 méter széles, de van ahol csak 3-4 méteres. Nem lehet pontosan tudni, hogy a két nő miként került az észak-koreai 27. határőr dandár fogságába, de csak amerikai operatőrük és kínai tolmácsuk tudott megmenekülni.

A KNDK központi bírósága végülis tiltott határátlépésért és kémkedésért 12 év munkatáborra ítélte az újságírónőket, akik egyértelműen rosszkor voltak rossz helyen. A kilencvenes évek végén ugyanis már volt egy hasonló eset, amikor a tiltott határátlépést elkövető amerikai férfi jóval enyhébb ítéletet kapott, ráadásul szülei rövidesen lehetőséget kaptak, hogy 100 ezer dolláros „büntetés" megfizetésével megváltsák fiuk szabadságát.

A jelenlegi helyzet azonban jóval bonyolultabb annál, hogy a két újságírónőt csupán „váltságdíj" fizetésével ki lehetne szabadítani. Valószínűleg a phenjani rezsim irreális követelésekkel - az amerikai csapatok kivonása Dél-Koreából, Barack Obama elnök hivatalos bocsánatkérése - fog fellépni a foglyok elengedéséért cserébe.

Laura Ling és Euna Lee azonban még mindig jobb helyzetben van a Yu családnevű dél-koreai alkalmazottnál. A két amerikai ugyanis legalább három alkalommal találkozhatott a phenjani svéd nagykövettel, valamint levelet írhattak, sőt telefonálhattak családjuknak. A dél-koreai férfi azonban tényleg teljesen el van zárva a külvilágtól.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.