A pártelnök visszaüt
Ha az előjelek beigazolódnak, könnyen megeshet, hogy rágalomhadjárat dönti el, ki lesz 2012-től a francia államfő. Erre utal legalábbis, hogy a szexbotrányba keveredett Dominique Strauss-Kahn volt IMF-vezér után az ellenzéki szocialisták (PS) másik reménybeli elnökjelöltjének, Martine Aubry pártelnöknek és lille-i polgármesternek is jutott a kétes hírnévből: a sajtóban egyre többször megjelenő gyanú szerint az elnökjelöltségi aspirációit nemrég bejelentő politikus az alkohol rabja, férje, Jean-Louis Brochen pedig „iszlamista”.
Aubry éles hangon cáfolta mind a két feltételezést, és – tudta meg a Journal du Diimanche – telefonon fenyegetett meg mindenkit, aki ilyesféle vádakat terjeszt a házaspárról. A lap úgy tudja, hogy a perrel fenyegetett politikusok között van az Élysée-palota egyik tekintélyes figurája és Jacques Chirac volt elnök egyik minisztere is, aki azt állította, hogy Aubry-t kétszer is egy dél-franciaországi detoxikálóban kezelték. Mindenki tudja, hogy whiskyt csempészek a dzsellabám (Észak-Afrikában viselt hosszú női ruha) alatt – gúnyolta vádlóit Aubry a Le Monde-nak adott nyilatkozatában. A férje állítólagos iszlamizmusáról szóló pletykák onnan származnak, hogy Brochen jól menő ügyvédként egy muzulmán lány védője volt, aki az iskolai fejkendőtilalom miatt ment perre még 1993-ban – jóval azelőtt, hogy a francia iskolákban betiltották volna a vallási szimbólumok használatát. (Egy hasonló ügyben Brochen egyébként egy kipát viselő zsidó fiú ügyét is képviselte.)
A szocialisták azt gyanítják, hogy a Strauss-Kahn-ügy és az Aubry-val kapcsolatos vádak hátterében Nicolas Sarkozy elnök hivatala és pártja a kormányzó Nemzeti Mozgalom Uniója (UMP) áll, ezt a vádat azonban Nadine Morano oktatási miniszter elutasította. A szocialisták csak a kampány fogyatékosságairól akarják elterelni a figyelmet – fogalmazott a politikus.
Ezekről a fogyatékosságokról a választók egyelőre nem tudnak. Egy vasárnap közzétett felmérés szerint ugyanis ők nyernék az elnökválasztást, akár Aubry, akár a korábbi pártelnök Francois Hollande áll ki jövőre Sarkozy ellen: amíg az első fordulóban Hollande a szavazatok 29 százalékát, Aubry 26 százalékot gyűjtene be. Mind a ketten megelőznék államfőt, akire a választók 21, illetve 21,5 százaléka adná a voksát.