A parancsnok miatt nem vizsgálhatták ki az 'auschwitzi' állapotokat
Felmerült a gyanú, hogy az amerikaiak által támogatott kabuli Dawood Nemzeti Katonai Kórházban bántalmazták és elhanyagolták a betegeket, ráadásul elterjedt a korrupció is. Az ügyben vizsgálatot akartak indítani, de több egykori és jelenlegi katonatiszt szerint William Caldwell tábornok akadályozta az eljárást. – Egyértelmű, hogy Caldwell tábornok el akarta érni, hogy vonják vissza a vizsgálatra vonatkozó kérelmet, vagy várjanak vele a 2010-es kongresszusi választásokig. Ezek után megpróbálta megfélemlíteni az alárendeltjeit – állította a Kongresszus egyik albizottsága előtt Gerald Carozza nyugdíjazott ezredes, aki tanácsadóként vett részt az afganisztáni küldetésben. Carozza azt is elmondta, a tábornok beleegyezett ugyan egy kisebb vizsgálatba, de ebben nem említhették meg az „auschwitzi” körülményeket.
A bizottsági meghallgatáson több katonatiszt is felszólalt. Azt bizonygatták a törvényhozóknak, ők megpróbálták rávenni a parancsnokokat, hogy kezdjenek valamit a kórházban uralkodó helyzettel. Mark Fassl ezredes szerint Caldwell nem törődött a panaszokkal akkor sem, amikor a Wall Street Journal 2011 szeptemberében megszellőztette az ügyet: - Hogyan hagyhattuk, hogy így szenvedjenek? Pont, amikor azt akartuk megmutatni az afgánoknak, hogy a katonáik igenis számítanak.
Két éve már előkerült pár kabuli kórházban készített fotó. Ezeken elhanyagolt betegeket látni, üszkös végtagokkal, sebeikben férgekkel. Amikor arra kérték a katonatiszteket, hogy írják le a kórházban uralkodó állapotokat, elmondták, hogy ürülék volt a földön, az alapvető felszerelés is hiányzott, még szappan és meleg víz sem volt. Sokszor a családtagok ápolták erősen vérző szeretteiket.
A képviselők felszólították a védelmi minisztériumot, indítsanak vizsgálatot, hogy a katonai vezetők valóban eltitkolták-e az embertelen körülményekről szóló jelentéseket. Az albizottság elnöke, a republikánus Jason Chaffetz szerint elfogadhatatlan, hogy el akarták tüntetni a dokumentumokat. Ráadásul az eset azt bizonyítja, hogy a Pentagon nem szolgált részletes információval Afganisztánban folytatott tevékenységéről.
Caldwell annak idején az afgán biztonsági erők kiképzéséért volt felelős. Már visszatért az Egyesült Államokba, az amerikai hadsereg északi csapatainak és a Fort Sam Houston-i katonai támaszpont parancsnoka. Őt a meghallgatásra nem hívták el. A hadsereg egyik szóvivője szerint viszont a tábornok „megkapja majd a lehetőséget, hogy válaszoljon a kérdésekre, és szinte biztos, hogy ha mindent kivizsgálnak, kiderül majd, hogy a vádak hamisak voltak.”
Az Egyesült Államok összesen 180 millió dollárt költött afgán egészségügyi intézményekre, a pénz nagy része a Dawood-kórházba került. A törvényhozók szerint körülbelül 43 millió dollárnak lába kélt az intézményben. A kórházak támogatása egyébként egyre nagyobb fontosságot kap az Afganisztánnal kapcsolatos politikában, nagy szükség lesz ugyanis a katonák ellátására, ha az afgán haderő egyedül veszi majd fel a harcot a tálibokkal.