A parancsnok miatt nem vizsgálhatták ki az 'auschwitzi' állapotokat

Az afgán biztonsági erők kiképzéséért felelős William Caldwell tábornok attól félt, hogy kiderül, embertelen körülmények uralkodnak az Egyesült Államok által támogatott kabuli kórházban. Ráadásul több millió dollárnak is „lába kélt”.

Felmerült a gyanú, hogy az amerikaiak által támogatott kabuli Dawood Nemzeti Katonai Kórházban bántalmazták és elhanyagolták a betegeket, ráadásul elterjedt a korrupció is. Az ügyben vizsgálatot akartak indítani, de több egykori és jelenlegi katonatiszt szerint William Caldwell tábornok akadályozta az eljárást. – Egyértelmű, hogy Caldwell tábornok el akarta érni, hogy vonják vissza a vizsgálatra vonatkozó kérelmet, vagy várjanak vele a 2010-es kongresszusi választásokig. Ezek után megpróbálta megfélemlíteni az alárendeltjeit – állította a Kongresszus egyik albizottsága előtt Gerald Carozza nyugdíjazott ezredes, aki tanácsadóként vett részt az afganisztáni küldetésben. Carozza azt is elmondta, a tábornok beleegyezett ugyan egy kisebb vizsgálatba, de ebben nem említhették meg az „auschwitzi” körülményeket.

A bizottsági meghallgatáson több katonatiszt is felszólalt. Azt bizonygatták a törvényhozóknak, ők megpróbálták rávenni a parancsnokokat, hogy kezdjenek valamit a kórházban uralkodó helyzettel. Mark Fassl ezredes szerint Caldwell nem törődött a panaszokkal akkor sem, amikor a Wall Street Journal 2011 szeptemberében megszellőztette az ügyet: - Hogyan hagyhattuk, hogy így szenvedjenek? Pont, amikor azt akartuk megmutatni az afgánoknak, hogy a katonáik igenis számítanak.

Két éve már előkerült pár kabuli kórházban készített fotó. Ezeken elhanyagolt betegeket látni, üszkös végtagokkal, sebeikben férgekkel. Amikor arra kérték a katonatiszteket, hogy írják le a kórházban uralkodó állapotokat, elmondták, hogy ürülék volt a földön, az alapvető felszerelés is hiányzott, még szappan és meleg víz sem volt. Sokszor a családtagok ápolták erősen vérző szeretteiket.

A képviselők felszólították a védelmi minisztériumot, indítsanak vizsgálatot, hogy a katonai vezetők valóban eltitkolták-e az embertelen körülményekről szóló jelentéseket. Az albizottság elnöke, a republikánus Jason Chaffetz szerint elfogadhatatlan, hogy el akarták tüntetni a dokumentumokat. Ráadásul az eset azt bizonyítja, hogy a Pentagon nem szolgált részletes információval Afganisztánban folytatott tevékenységéről.

Caldwell annak idején az afgán biztonsági erők kiképzéséért volt felelős. Már visszatért az Egyesült Államokba, az amerikai hadsereg északi csapatainak és a Fort Sam Houston-i katonai támaszpont parancsnoka. Őt a meghallgatásra nem hívták el. A hadsereg egyik szóvivője szerint viszont a tábornok „megkapja majd a lehetőséget, hogy válaszoljon a kérdésekre, és szinte biztos, hogy ha mindent kivizsgálnak, kiderül majd, hogy a vádak hamisak voltak.”

Az Egyesült Államok összesen 180 millió dollárt költött afgán egészségügyi intézményekre, a pénz nagy része a Dawood-kórházba került. A törvényhozók szerint körülbelül 43 millió dollárnak lába kélt az intézményben. A kórházak támogatása egyébként egyre nagyobb fontosságot kap az Afganisztánnal kapcsolatos politikában, nagy szükség lesz ugyanis a katonák ellátására, ha az afgán haderő egyedül veszi majd fel a harcot a tálibokkal.

Afgán kórházban
Heroin addicts Saifollah, 35, (L) and Abdul Fatah are treated at a hospital in Farah City in Farah Province, August 10, 2009. The men went to Iran and became addicted to heroin when they failed to find work. REUTERS/Lucy Nicholson (AFGHANISTAN SOCIETY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.