Békés együttélést sürgetett a pápa
A Názáretben folytatott megbeszélést a Vatikán magánjellegűnek minősítette, tartalmáról nem szivárogtak ki hírek. A pápának és Netanjahunak azonban számos kérdést kellett megvitatnia: a keresztények eljutásának nehézségeit a szent helyekre Izraelben és a palesztin hatóság területén, az 500, arab országokban élő pap többszöri beutazási engedélyének frissen megtagadott ügyét és a jeruzsálemi keresztény szent helyek feletti rendelkezés jogát.
Kommentátorok arra is emlékeztetnek: a pápa szerdán síkraszállt az önálló palesztin állam létrehozása mellett. Frederico Lombardi, a pápa szóvivője szerint a találkozó célja a közös gondolkodás a béke ügyének előrébbviteléről és a személyes kapcsolat erősítése volt Netanjahu és XVI. Benedek közt.
A pápa csütörtökön közel 40 ezer hívő előtt celebrálta legnagyobb szentföldi szabadtéri miséjét, azon a Názárettől két kilométerre fekvő dombon, ahol a keresztény hagyomány szerint a feldühödött tömeg megpróbálta letaszítani Jézust, miután bejelentette a zsinagógában, hogy ő a Messiás. A pápa a család szentségéről beszélt, majd a názáreti muzulmánok és keresztények közti konfliktus kapcsán arra kérte mindkét közösség jó szándékú tagjait, hogy a békés együttélésen munkálkodjanak. A 60 ezres Názáretben évek óta mérgezi a két arab nemzetiségű vallási csoport viszonyát, hogy a többségbe került muzulmánok a városközpontban hatalmas mecsetet szeretnének emelni, de ezt hosszú huzavona után a hatóságok végül megakadályozták.
A pápa ellátogatott az Angyali Üdvözlet templomába is, ami ott épült, ahol a hagyomány szerint Gábriel arkangyaltól megtudta Szűz Mária, hogy gyermeket vár. Itteni imájában Mária szegénységére utalva arra kérte a szentföldi keresztényeket, hogy ne törekedjenek máshol elérhető könnyebb életre, hanem kivándorlás helyett őrizzék a térség keresztény hagyományait.
Megbeszélésük után a pápa helyi vallási vezetőkkel beszélgetett: különböző keresztény egyházak képviselőivel, valamint drúzokkal, muzulmánokkal és zsidókkal. Hozzájuk intézett szózatában a Galileai-hegységben élő különböző nemzetiségek és vallások között a békés jövő közös építésért szorgalmazta a fanatizmus és az erőszak helyett. Sűrű programja végeztével XVI. Benedek helikopterrel visszautazott jeruzsálemi szállására.