A pápa harcot indít a drogbandák ellen
XVI. Benedek pápa pénteken megérkezett Mexikóba, a repülőtéren Felipe Calderon elnök és több tízezres ünneplő tömeg fogadta. Amint kiszállt a repülőből, a pápa azonnal beszédet intézett az összegyűlt hívekhez, és elmondta, hogy a hit, a remény és a szeretet zarándokaként jött Mexikóba. A repülőtérről a „pápamobilon” ment Leónba, az utat végig zászlókat lengető hívek szegélyezték, az utcákon pedig karneváli volt a hangulat.
Az ünneplés nem véletlen, a világ második legnagyobb katolikus közössége nagy várakozásokkal fogadta a pápát. Az utóbbi öt évben a Mexikóban dúló drogháborúban 50 ezren vesztették életüket, és az erőszak csak fokozódik, ezért vigaszt nyújt a pápa látogatása. A városban egyébként hatalmas volt a biztonsági készültség, körülbelül 5400 rendőr volt az utcákon, a leóni érsek pedig felszólította a drogbandákat, hogy tartsanak tűzszünetet.
A pápa még a repülőn elmondta, hogy mindenképpen fel kell venni a harcot a drogokkal, és felszólította a fiatalokat is, hogy mondjanak le a szerekről.
- Mindent meg kell tenni, hogy leküzdjük a gonoszt, amely az emberiséget és a fiatalokat fenyegeti. Az egyháznak feladata, hogy megtanítsa, mi az a morális felelősség, és hogy leleplezze az ördögöt, a pénz bálványát, amely rabszolgaságba dönti az embereket, a hamis ígéreteket, a hazugságot és a csalást, ami a drogok mögött van – mondta XVI. Benedek, aki vasárnap misét tart majd, amelyre 300 ezer embert várnak.
A mexikóiak 88 százaléka, körülbelül 100 millió ember római katolikus, II. János Pál pápa rendszeresen ellátogatott az országba. Többen is megemlítik II. János Pál történelmi jelentőségű látogatását 1979-ben. A pápának ez volt az első külföldi útja, ekkor olyan erős volt a vallást korlátozó törvény Mexikóban, hogy a pápa már azzal törvényt sértett, hogy papi ruhában jelent meg.
Mexikó után a pápa hétfőn Kubába megy, ahol még érzékenyebb ügyekkel kerül majd szembe, mint Mexikóban. XVI. Benedek repülőútján kifejtette, hogy a marxizmus már nem egy működőképes dolog, nem egyeztethető össze a valósággal, ezért új modelleket kell találni. Hozzátette, hogy az egyház mindig a gondolat és a vallásszabadság mellett áll. Ezzel kapcsolatban Bruno Rodriguez kubai külügyminiszter csak annyit mondott, hogy a kormány nyitott a párbeszédre, és azokra a véleményekre, amelyek nem egyeznek meg a hivatalos állásponttal.
A pápa érkezése előtt Kubában több aktivistát is letartóztattak, ráadásul az Amnesty International jelentése szerint a kubai ellenzéket egyre jobban ellehetetlenítik. Nemrég több aktivistát kikergettek egy havannai templomból, akik azt szerették volna elérni, hogy XVI. Benedek hallgassa meg követeléseiket.
Az Anonymous szerint pártpolitikai célokat szolgál a látogatás
Az Anonymous nemzetközi hackercsoport is akcióba lépett: tönkretett több olyan mexikói internetes oldalt, amelyet az egyházfő útja miatt hoztak létre.
A mexikói püspöki kar szóvivője megerősítette pénteken, hogy az ő weboldaluk is elérhetetlenné vált. A hackerek ezzel párhuzamosan videoüzenetet tettek föl társadalmi honlapokra, azt magyarázva, hogy XVI. Benedek útja pártpolitikai célokat szolgál. Szerintük a Nemzeti Akciópárt támogatottságának növelése a szándék a júliusra kitűzött elnökválasztás előtt. A pápa érkezése pontosan egybeesik a választási kampány kezdetével – emelte ki a csoport nevében beszélő ismeretlen.
Az Anonymous szerint az egyházfő látogatására szánt pénzt sokkal jobban is elkölthetnék, hiszen Mexikóban ötvenmillió ember nyomorog. Ebből a pápa azonban semmit sem fog látni, mert úgy szervezik meg az útját, hogy ne találkozhasson a valósággal – mondták.
A hackerek az üzenetben "nagy fekete póknak" nevezték a katolikus egyházat, amely szerintük számtalan bűnt követett el a történelem során.