A nyugati cégek kárpótolnák a bangladesi áldozatok családjait

Egy kanadai és egy brit üzletlánc kárpótlást ígért azoknak a családoknak, akik a bangladesi házomlásban vesztették el szeretteiket.

A brit Primark és a kanadai Loblaw is dolgoztatott azokban a műhelyekben, amelyek a Dakka külvárosában, Szavarban összeomló épületben működtek. A két üzletlánc bejelentette, hogy kárpótlást nyújtanak a sérülteknek, illetve a szállítóiknak dolgozó áldozatok családjainak, közli a Reuters. Az ENSZ is lépéseket tesz: a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) a napokban egy magas szintű delegációt küld Bangladesbe.

Hétfőn több külföldi nagyvállalat (például a H&M, a Marks & Spencer, a Nike, a Tesco) képviselője találkozott a Bangladesi Ruhagyártók és Exportőrök Szövetségével, hogy a munkahelyi biztonságról tárgyaljanak. Állítólag néhány nyugati cég arra panaszkodott, hogy ők ugyan tehetnek erőfeszítéséket a munkakörülmények javításáért, az azonban már a hatóságokon múlik, hogyan tartatják be a törvényeket, például ellenőrzik-e az építési engedélyeket. (A nyolcszintes Rana Plaza felhúzásához állítólag nem voltak meg a megfelelő dokumentumok.)

A Rana Plaza tulajdonosát, Mohammed Sohel Ranát még azelőtt elkapták, hogy Indiába szökött volna. Hétfőn meg is jelent a bíróság előtt, ahol tüntetők fogadták és a felakasztását követelték. A jelenlegi információk szerint legalább 385 ember vesztette életét a kártyavárként összeomló épület alatt. A Rana Plazában több mint háromezer ruhaipari munkás tartózkodott, akiket a műhelyek tulajdonosai annak ellenére kényszerítettek be a munkahelyükre, hogy tudták, az épület nem biztonságos. Eddig körülbelül 2500 embert sikerült kimenekíteni a romok alól, mostanra a mentőcsapatok már feladták a reményt, hogy a múlt hét szerdai tragédia után még túlélőket találnak. Most már leginkább csak a romokat takarítják, habár a munkálatokat nehezíti, hogy sok hozzátartozó meg mindig a helyszín közelében várakozik.

Ranán kívül letartóztatták négy ruhakészítő műhely vezetőjét, két mérnököt, illetve Rana apját, aki a dokumentumokon az épület törvényes tulajdonosaként szerepel. A Rana Plazában működő ötödik műhely vezetőjét jelenleg is keresi a rendőrség.  

Banglades Kína után a világ második legnagyobb ruhaexportőre, külkereskedelmének nyolcvan százalékát a ruhaipari termékek teszik ki, amelynek nagy részét Európába szállítják, és kerülnek innen termékek az Egyesült Államokba, illetve Kanadába is. A szavari házomlás öt hónap alatt a harmadik súlyos ipari incidens volt Bangladesben, ahol a ruhaipar 3,6 millió, főleg női munkást foglalkoztat szörnyű körülmények között, sokukat havi 38 dollárért. Tavaly novemberben szintén egy ruhagyárban ütött ki tűz, itt 112 ember vesztette életét.

A tragédia után sokan az utcára vonultak a munkakörülmények javítását követelve, és több műhely hétfőn is zárva maradt a zavargások miatt. Kedden a rendőrség vízágyúval, gumi lövedékkel és könnygázzal próbálta feloszlatni az épület tulajdonosának halálát követelő tömeget.

Már nem igazán bíznak benne, hogy újabb túlélőket találnak Dakka külvárosában
Rescue workers attempt to rescue garment workers from the rubble of the collapsed Rana Plaza building in Savar, 30 km (19 miles) outside Dhaka April 30, 2013. Two Western retailers have promised to compensate families of garment workers killed while making their clothes in a Bangladesh factory building that collapsed last week in the country's worst industrial accident. REUTERS/Sajid Hossain (BANGLADESH - Tags: DISASTER BUSINESS TEXTILE TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.