A nulláról kezdhetik az EU-csatlakozást
A régi skót parlament 1707-ben ugyanezen a napon döntött az egyesülési törvény elfogadásáról. A Skót Nemzeti Párt vezetőjeként Salmond megdicsérte tartományát, amiért a „legudvariasabb, legdemokratikusabb módon kívánja kivívni függetlenségét”. Hangsúlyozta: bár a különválás körülményeiről alapvetően eltérő a véleményük, a referendum a brit és skót kormány egyetértésével és együttműködésével jön létre.
A karizmatikus politikus közölte, hogy amennyiben jövő ősszel a skótok - köztük a szavazati jogot kapott tizenhat évesek - a függetlenség mellett döntenek, az első független skót parlamentet 2016 májusában választják meg. Az Európai Unió tagjországai közül egyedül az Egyesült Királyságnak nincs írott alkotmánya, az új skót parlament azonban alkotmányozó nemzetgyűlést hív majd össze. Ennek a konventnek foglalkoznia kell majd olyan vívmányok megőrzésével, mint az ingyenes egyetemi oktatás és az önhibájukon kívül hajléktalanná vált polgárok jogai.
Gyakran emlegetett téma az EU-csatlakozás kérdése. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke tavaly úgy vélte, hogy Edinburghnek végig kell járnia a csatlakozási folyamatot. Salmond szerint a tagságra vonatkozó tárgyalások a népszavazás után, de még a függetlenség életbe lépése előtt kezdődnek majd, amikor Skócia még az EU-hoz fog tartozni. - Hihetetlen lenne, ha az Európai Unió nem tartana igényt az olajban, halakban és megújuló energiában gazdag Skóciára - jelentette ki Salmond. A sajtótájékoztató során az elszakadási törekvésekben érintett országokból érkezett tudósítók megpróbáltak tanácsot kérni a skót kormányfőtől. Salmond elzárkózott a beavatkozástól, és a népszavazás mellett tette le a voksát, ami szerinte a függetlenségről döntő legtisztességesebb intézmény.