A németek tagadják az amerikaiak utáni kémkedést

A német hírszerzés vezetője szerdán visszautasította azon vádakat, amelyek szerint Berlin amerikai állampolgárokat hallgatott le.

Nem folyt távközlési megfigyelés a washingtoni német nagykövetségen - mondta a német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) vezetője, Gerhard Schindler a Die Zeitnak. Schindler ezzel a Washington Postban megjelent vádra reagált, az amerikai lap ugyanis név nélkül nyilatkozó amerikai tisztviselőkre hivatkozva azt írta, felmerült a gyanúja, hogy a német hírszerzés amerikai állampolgárokat hallgatott le, miután a BND 2008-ban véletlenül átadott egy listát a washingtoni szolgálatoknak, amely az Egyesült Államokban élő háromszáz ember telefonszámát tartalmazta.

Az amerikai hírszerzés igazgatója, James Clapper kedden a képviselőház hírszerzési bizottsága előtti meghallgatásán a hírszerzési tevékenység alaptételének nevezte a külföldi vezetők utáni kémkedést, és leszögezte: meggyőződése, hogy az Egyesült Államok szövetségesei hasonló módon kémkednek az amerikai vezetők iránt.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségtől (NSA) kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozó német sajtóhírek szerint az NSA többek között Angela Merkel kancellár telefonját is lehallgatta, ami - az egyéb adatgyűjtési akciókról szóló hírekkel együtt - komoly felháborodást okozott Németországban és Európa-szerte. Az üggyel kapcsolatban Washingtonban tárgyal a belső elhárításért felelős német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal és a BND elnöke a Fehér Ház, valamint az NSA képviselőivel.

Magyarország magyarázatot vár az Egyesült Államoktól

A lehallgató-átjátszó állomásokról szóló hírekkel kapcsolatban Magyarország elvárja, hogy az Egyesült Államok mihamarább tisztázza a helyzetet, és adjon magyarázatot a történtekre - közölte a Külügyminisztérium szerdán. A külügyi tárca közleményében arra reagált, hogy a WikiLeaks az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehallgató-átjátszó központjainak helyszínét tartalmazó illusztrációs anyagot tett közzé, és az egyik térképen Budapest is szerepel.

A külügyi kommüniké hangsúlyozza: Magyarország határozottan kiáll az emberi jogok védelme, így a magánszféra védelme mellett is. "Aggasztónak tartjuk azokat az információkat, amelyek a lehallgató-átjátszó állomásokról szólnak, és elvárjuk, hogy az Egyesült Államok, a korábban a nagykövetétől kérteknek megfelelően, mihamarább tisztázza a helyzetet, magyarázatot adjon a történtekre" - áll a közleményben.

Mint írják, a téma szerepel Martonyi János külügyminiszter és Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkár-helyettes csütörtöki tárgyalásának témái között is. Victoria Nuland a visegrádi csoport és a Közép-európai Kezdeményezés országai külügyi tárcavezetőinek találkozójára érkezik Magyarországra.

A Külügyminisztérium szerdai közleményében hangsúlyozza: az úgynevezett lehallgatási ügy túlnőtt a kétoldalú kapcsolatokon, Magyarország európai uniós és más fórumokon is keresi a megoldást a helyzet orvoslására. Emlékeztetnek arra, hogy az EU állam- és kormányfői múlt pénteki brüsszeli tanácskozásukon hitet tettek a transzatlanti együttműködés és a terrorizmus elleni harc fontossága mellett, ugyanakkor rámutattak, hogy a bizalomhiány alááshatja a közös munka hatékonyságát. A közösség vezetői tudomásul vették azt a német-francia kezdeményezést, amely tárgyalásokat kezdeményezne, hogy még az év vége előtt megállapodás szülessen a titkosszolgálati együttműködésről az Egyesült Államokkal. Ez a kezdeményezés a többi tagállam számára is nyitott, Magyarország a csatlakozásról később, a konkrét javaslatok ismeretében dönt - írják, hozzátéve, hogy a magyar diplomácia az uniós együttműködésen túl az Emberi Jogi Tanács, valamint az ENSZ-közgyűlés keretein belül is részt vesz azokban a folyamatokban, amelyek a megoldáshoz vezethetnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.