A német szociáldemokraták elfogadták a koalíciós szerződést
Németországban a Szociáldemokrata Párt (SPD) elfogadta a kereszténydemokratákkal kötendő koalíciós szerződést, ami az utolsó próba volt azelőtt, hogy december 17-én megalakuljon az új, ismét Angela Merkel kancellár vezette berlini kormány. Az SPD belső zavazásának szombaton Berlinben közölt végeredménye szerint a tagok 75,96 százaléka igennel szavazott arra a kérdésre, hogy véglegesítsék-e a koalíciós szerződést. A szavazáson a csaknem 475 ezer SPD-tag 77,8 százaléka vett részt. Azok közül, akik érvényes voksot adtak le, 256 643-an szavaztak igennel. Merkelt várhatóan kedden választja meg kancellárnak a Bundestag, a törvényhozás alsóháza.
A szavazást hatalmas belső offenzíva előzte meg. A fiatal párttagokat a vezetés az utolsó pillanatig emailekkel bombázta arról, hogy szavazzanak a nagykoalíció mellett. Az SPD ifjúsága ugyanis nemigen rajong a nagykoalícióért: ez szerintük – és a szakértők egy része szerint – kisebbfajta politikai öngyilkossággal ér fel, vagyis azzal fog járni, hogy a baloldali párt a CDU mellett egyszerűen beleszürkül a kisebbségi partner szerepébe, és jelentősen veszít társadalmi támogatottságából.
Bár ez reális veszély amellett a Merkel mellett, akit a CDU-nak sikerül pártok feletti politikusként beállítania, az aggályoktól és az emailektől függetlenül az SPD előre biztosra vette a győzelmet, ezt tanúsítja legalábbis, hogy pénteken a párt már bőkezűen szivárogtatta az információkat a nagykoalíciós osztozkodásról. Eszerint a szociáldemokratákat hat miniszteri poszt várja az új kormányban: Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter lesz – ahogy a 2005 és 2009 közötti nagykoalícióban is –, Andrea Nahles SPD-főtitkár a munkaügyi, Manuela Schwesig a családügyi tárcát kapja, az igazságügyi miniszter bársonyszékét Heiko Maas saar-vidéki tartományi miniszterelnök foglalja el, az észak-rajna-vesztfáliai pártkincstárnok, Barbara Hendricks pedig környezetvédelmi miniszter lesz. De az új nagykoalíció szakít is a hagyományokkal: ahelyett, hogy Sigmar Gabriel SPD-elnök a külügyminisztérium élére állna – ez eddig hagyományos a kisebbségi partnerek fájdalomdíja volt a választási vereségért – megkapja azt a „szupertárcát”, amelyet a gazdasági és az energiaügyi minisztérium összevonásával hoznak létre.
Ami a CDU-t illeti, úgy tudni, hogy valaha legidősebb szövetségi tárcavezetőként a 71 éves Wolfgang Schäuble marad pénzügyminisztérium élén, és megőrzi a tisztségét Thomas de Maiziére, a védelmi tárca vezetője is. Ursula von der Leyen vált, a munkaügyi miniszter az egészségügyi tárcához igazol át, aki pedig távozik, az Ronald Pofalla, Merkel kabinetfőnöke lesz: ő többé nem vállal szerepet a kormányban.
A 150 éves SPD-nél először tartottak pártszavazást. A tagok levélben szavazhattak, a szavazólapot és a válaszborítékot december elején kézbesítették. A beérkezett szavazatokat szombat hajnalban kezdték összeszámolni Berlinben 400 önkéntes részvételével. A párt óránként 20 ezer boríték felbontására képes levélbontó gépeket is vásárolt, hogy minél gyorsabban végezzenek a munkával.
A szavazás a párton belüli demokrácia ünnepe volt, és megmutatta, hogy az SPD a legnyitottabb, a tagságot a döntésekbe leginkább bevonó párt - emelte ki Gabriel, az SPD elnöke az eredményt ismertető berlini tájékoztatón, hozzátéve, hogy az SPD a pártszavazással példát mutatott a német politika többi szereplőjének. Merkel CDU-elnökként gratulált Gabrielnek az eredményhez és a nagy részvételi arányhoz - közölte Hermann Gröhe, a CDU főtitkára. „Örülünk, hogy hamarosan elkezdődhet a közös kormányzati munka" - tette hozzá, kiemelve, hogy a koalíciós szerződés jó alapozást ad az együttműködéshez, amelynek az a célja, hogy Németország továbbra is sikeres legyen, és a ciklus végén elmondhassák, hogy „a németek jobban élnek, mint négy éve”.