A NAÜ vezetőjével tárgyalt az iráni külügyminiszter Münchenben
A találkozót követően Manusher Mottaki azt hangoztatta, hogy jó megbeszélést folytattak, és a NAÜ vezetőjét tájékoztatta a külföldi urándúsítás lehetőségére vonatkozó iráni elképzelésekről - jelentette az MTI tudósítója.
Az iráni nukleáris program nagyobb "átláthatósága" érdekében az ügynökség még az elmúlt év végén tett javaslatot arra, hogy Irán külföldön dúsítsa uránjának egy részét és cserében magasan dúsított fűtőelemeket kap vissza.
Ahmadinezsád iráni elnök a hét elején azt közölte, hogy országa elvileg kész a külföldi dúsításra.
Az újságírókat tájékoztatva az iráni külügyminiszter elmondta: a NAÜ vezetője előtt megerősítette, hogy országa kész a külföldön történő urándúsításra, illetve ennek kapcsán az "uráncserére". Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a főigazgató előtt kifejtette Teherán kétségeit és elgondolásait a javaslattal kapcsolatban. Ezeket nem részletezte, de egy szombati interjúban utalt arra: országa feltételeket támaszt, és mindenekelőtt a külföldön dúsítandó urán mennyiségének meghatározásába, valamint a dúsítás helyszínének kiválasztásába kíván beleszólást.
A miniszter hangoztatta: a politikai akarat megvan a cserére, de tisztázni kell a külföldi dúsítás módozatait, illetve mechanizmusát.
Amano Jukija azt mondta: a találkozó során az iráni miniszter nem ismertetett semmilyen, az ország nukleáris programjával kapcsolatos új javaslatot. Ugyanakkor a megbeszélést ennek ellenére "nagyon érdekesnek" minősítette.
Bírálta az új orosz katonai doktrínát Münchenben a NATO főtitkára. Anders Fogh Rasmussen újságíróknak nyilatkozva a többi között helytelenítette, hogy az orosz elnök által előző nap aláírt doktrína a NATO bővítését változatlanul fenyegetésének tekinti. A főtitkár szerint ez a fajta gondolkodás nem tükrözi a világban végbement változásokat, és nehezíti az Oroszország és a NATO közötti kapcsolatok javítását célzó erőfeszítéseket.
Rasmussen hangsúlyozta, hogy a NATO nem Oroszország ellensége. Szavai szerint a doktrína ellentétes a realitásokkal, és minderről tárgyalni kíván Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel.
Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes felszólalásában az új doktrína védelmi jellegét hangsúlyozta. Nem zárta ki ugyanakkor, hogy országa szükség esetén nukleáris fegyver bevetésével válaszol, ha támadás éri. "Ha Oroszország létét fenyegeti veszély, atomfegyvert vetünk be" - jelentette ki Ivanov, aki ebből a szempontból lényegtelennek nevezte, hogy az országa elleni támadás hagyományos vagy nukleáris fegyverrel történik-e.