A NATO már tudja, hogyan védje Törökországot

A NATO-nak már megvannak a tervei, hogyan tudná támogatni Törökországot, ha elfajulnának a szír–török határ menti villongások. A török kormány minden szükségeset megtesz, hogy megvédje az országot, de a nagyobb katonai hadművelettől vonakodnak, csak nemzetközi segítséggel támadnának. A török vezérkari főnök viszont bejelentette, ha folytatódik a bombázás, nagyobb válaszcsapással felelnek majd. A Reuters tudósítója szerint a határ közelében súlyosan megsérült szír lázadókat Törökországba csempészik.

– Aszad csak mankókkal tud lábra állni. Elbukik, ha ezek a mankók eldőlnek – mondta Recep Tayyip Erdogan a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja előtt. A kormányfő a több napja tartó szír–török határ menti villongásra reagált, amely múlt hét szerdán kezdődött Akcakale település bombázásával. A szír kormánypárti erők és felkelők közötti összecsapások során több gránát is török földön landolt. Damaszkusz szerint ez csak véletlen, Erdogan viszont kijelentette: nem fognak meghátrálni a háború elől, ha rákényszerítik őket. Kormánya viszont hangsúlyozta azt is, vonakodnak attól, hogy nagyobb hadműveletet hajtsanak végre Szíriában. Ha megtennék, akkor is csak nemzetközi támogatással lépnének. Abdullah Gül elnök hétfőn szintén kijelentette, minden szükségeset megtesznek, hogy megvédjék Törökországot. Bassár el-Aszad szír elnök egykori szövetségese, Erdogan és Gül már többször felhívta a figyelmet arra, hogy a szír konfliktus átterjedhet a határon, és lángba boríthatja az egész térséget.

A török vezérkari főnök, Necdet Ozel tábornok kedden több, határ menti katonai bázist is meglátogatott Hatay tartományban. Ozel Akcakaléba is ellátogatott, ahol kijelentette: ha a szír bombázás folytatódik, sokkal nagyobb erőkkel válaszolnak majd. Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára Brüsszelben elmondta, remélik, hogy találnak olyan megoldást, amellyel csökkenteni lehet a feszültségeket, és hozzátette: megvan a tervük, hogyan védjék meg Törökországot, ha az szükségessé válik.

A Reuters tudósítója szerint a határ menti területen nem sikerült egyik félnek sem felülkerekednie a másikon, habár az aktivisták szerint a felkelők nagy sikereket értek el, szombaton például negyven katonát megöltek. Kedden Hacipasa török település közelében 10-15 percenként gránátrobbanás hangjait lehetett hallani. A tudósító szerint itt a súlyosabban sérült szír felkelőket egy kis folyón keresztül juttatják Törökországba, a könnyebben sérülteket pedig egy összetákolt elsősegélynyújtó „központban” ápolják a folyóparton.

Szíria más területein is folytatódtak a harcok. Negyvennyolc órás harc után a felkelők elfoglalták Maarat al-Nuaman városát, tegnap pedig a légierő hírszerző ügynökségének (AFI) épületét támadták meg Damaszkuszban. A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szerint kedden kilencvenen, hétfőn pedig százhúszan estek áldozatul az összecsapásoknak. Az aktivisták szerint viszont az AFI épületénél történt robbantásban több mint százan haltak meg.

A sebesült szír férfit is az Orontes-folyón keresztül vitték Törökországba, Hacipasa település közelében
A wounded Syrian man is carried to an ambulance after crossing to Turkey over the Orontes river on the Turkish-Syrian border near the village of Hacipasa in Hatay province October 10, 2012. Scores of Syrian civilians, many of them women with screaming children clinging to their necks, crossed Orontes, a narrow river marking the border with Turkey as they fled the fighting in Azmarin and surrounding villages. Residents from the Turkish village of Hacipasa, nestled among olive groves, helped pull them across in small metal boats. REUTERS/Osman Orsal (TURKEY - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.