A NATO kapja Líbiát

A nyugati szövetség péntekre virradóan folytatta támadásait a líbiai rezsim katonai létesítményei ellen. A NATO vasárnap hoz végleges döntést arról, hogy nem csak a repüléstilalmi zóna, hanem az egész hadművelet felett átveszi az irányítást a jelenlegi szövetségtől. Beszáll az Egyesült Arab Emirátusok és Katar is.

Harci gépek támadták kora reggeli órákban a líbiai főváros körüli állásokat - jelentette a CNN amerikai hírtelevízió. A támadás hatására Tripoliban megszólaltak a kormányerők légvédelmi fegyverei.

A brit védelmi minisztérium péntek reggeli közlése szerint brit harci gépek az éjszaka rakétákkal lőtték a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erőknek azokat a páncélozott harcjárműveit, amelyek polgári lakosokat fenyegettek az ország keleti tengerpartján fekvő Adzsdábíjában.

A nyugati Miszrátában, az ország harmadik legnagyobb városában hírek szerint az eddigi leghevesebb harcok dúltak a lázadók és Kadhafi erői között. Musztafa Geriáni, a lázadók szóvivője szerint a fő figyelem most Miszrátára és a fővárostól délnyugatra fekvő Zentenre irányul, amelyeket nagy erők ostromolnak. A szóvivő a keleti Bengáziban azt is közölte újságírókkal, hogy számításaik szerint a lázadás kezdete óta 8-10 ezer halottjuk van a harcoknak, de e számok lehetnek magasabbak is.

Csütörtök este a NATO tagországai megállapodtak arról, hogy a repüléstilalom betartatását a szervezet fogja irányítani. Diplomaták közlése szerint az egész katonai bevetés irányításának átvételéről vasárnap döntenek. Így nyilatkozott legalábbis William Hague brit külügyminiszter, annak ellenére, hogy Nicols Sarkozy francia elnök továbbra is hangozatta, szeretné, ha egy külön Líbia miatt felállított politikai bizottság  felügyelné a hadműveleteket. NATO-tisztségviselők mindenesetre azt remélik, hogy az átvétel napokon belül megtörténik. Ettől függetlenül a nyugati koalíció tagjai a NATO által meghatározottakon kívüli célpontokat is bombázhatnak.

Az Egyesült Arab Emírségek 12 repülőgéppel vesz részt a líbiai légtérzárlat érvényesítésében - jelentette az olajsejkség hivatalos hírügynöksége pénteken. A Perzsa-öböl menti állam hat F-16-os és hat Mirage típusú gépet vezényel a térségbe. Az egységek napokon belül megkezdik járőrözésüket - jelentette a WAM Sejk Abdalláh bin Zájid an-Nahaján külügyminisztert idézve. A közlemény szerint a művelet része az emírségek líbiai humanitárius tevékenységének.

Egy másik perzsa-öbölbeli arab ország, Katar már korábban közölte, hogy két harci géppel és két katonai szállítógéppel járul hozzá a líbiai légtérzárlat fenntartásához.

Tanácskozást kezdett pénteken az Afrikai Unió (AU) Addisz-Abebában, hogy - egy tripoli kormányküldöttség részvételével - megpróbáljon tárgyalásos megoldást találni a líbiai válságra. "Az AU célja (...) a párbeszéd elősegítése a líbiai felek között olyan reformok beindításáról, amelyek kiküszöbölik a konfliktus alapvető okait" - mondta felszólalásában Jean Ping, az unió bizottságának elnöke. Hozzátette, hogy a folyamatnak egy átmeneti időszak után demokratikus választásokkal kell végződnie.

Az átmeneti ellenzéki kormány központjában, Bengáziban EU-zászlóval hálálkodnak a nyugati beavatkozásért
A demonstrator holds a European Union flag as thanks for participating in the coalition attacks against forces loyal to Libyan leader Muammar Gaddafi, in the rebel-held eastern city of Benghazi March 25, 2011. Western warplanes hit Libyan forces at a strategically important eastern town, trying to land a crippling blow on Muammar Gaddafi's tanks in a nearly week-old campaign that NATO says could last three months. REUTERS/Finbarr O'Reilly (LIBYA - Tags: CONFLICT CIVIL UNREST POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.