Kihallgatták a Mohamed-film készítőjét
Szombaton több százan vonultak a Sydneyben lévő amerikai konzulátus elé, követeket, üvegeket dobáltak, és összecsaptak a rendőrökkel. A demonstrálók eleinte körülbelül kétszázan lehettek, azonban rövid időn belül megduplázódott a számuk. Megpróbáltak behatolni az épületbe is, a rohamfelszerelésbe öltözött rendőrök kutyákkal és könnygázzal állították meg őket. A városközponton is áthalódó tüntetők „Lefejezni mindenkit, aki sértegeti a prófétát!” feliratú táblákat hordoztak. A rendőrök több olyan forgalmas utcát is lezártak, amely hétvégente általában tele van vásárlókkal.
A hatóságok szerint az összecsapás során hat rendőr sérült meg, és nyolc demonstrálót tartóztattak le. A rendőrség szerint a tüntetést folyamatosan felügyelik. A demonstráló tömeg Sydney központi parkjában gyűlt össze, ahol egy muzulmán vezető próbálta őket megnyugtatni. Ausztráliában egyébként 476 ezer muzulmán él, ez a lakosság 2,2 százaléka.
A pénteken tetőfokára hágott zavargások során összesen heten haltak meg Kartúmban, Tuniszban és Kairóban. Egyiptomban tovább terjedt a lázongás, a Sínai-félszigeten külföldi békefenntartók táborára támadtak, és az amerikai konzulátus alexandriai épülete előtt is tüntetnek.
A Google nem törli a videót
A Muzulmánok ártatlansága című iszlám ellenes filmből felkerült ízelítő után kedden kezdődtek meg a tüntetések. Azóta sem derült azonban fény arra, ki készítette a filmet. A gyanúsított Nakoula Basseley Nakoulát éppen most hallgatják ki a hatóságok Kaliforniában. Nakoula korábban egy kitalált zsidó férfit, Sam Bacile-t nevezte meg a film rendezőjeként, de kiderült, hogy a film készítője valójában Nakoula.
Az USA-ban élő egyiptomi kopt férfi 2010-ben banki csalás miatt került börtönbe. Szabadlábra helyezésének feltételei között szerepelt, hogy nem férhet hozzá az internethez, és nem használhat álneveket sem engedély nélkül. A hatóságok elsősorban ebben az ügyben vizsgálódnak, és nem közvetlenül a film készítéséről faggatják. A férfit egyébként nem tartóztatták le, ráadásul önmagában a film elkészítése – még ha erőszakos cselekményhez is vezetett – az Egyesült Államokban nem számít bűncselekménynek.
A Fehér Ház mindeközben megpróbálta elérni, hogy a Google törölje a YouTube videómegosztó portálról a felvételt, de a cég a kérést elutasította. A Google szerint bőven elég, hogy szerdán Egyiptomban és Líbiában már letiltották a videót, majd Indiában és Indonéziában is cenzúrázták. Az USA arra hivatkozott, hogy a videó sérti a YouTube szabályzatát, a cég szerint viszont ez nincs így.
Ügynökhiány miatt lassú a nyomozás
Pénteken hazaszállították a kedd este megölt líbiai nagykövet, Chris Stevens és a három másik áldozatul esett diplomata holttestét. Az Egyesült Államok bejelentette, hogy még több kémet, tengerészgyalogost és drónt küld Líbiába, hogy minél hamarabb megtalálják a gyilkosokat. Az FBI egy csapata állítólag már a helyszínen van, ők próbálják meg felkutatni azokat a szélsőségeseket, akik miatt az USA feltételezése szerint a tüntetés erőszakba torkollott.
Az egyik név nélkül nyilatkozó titkosszolgálati forrás szerint nem az al-Kaida a felelős, hanem „al-Kaida szimpatizánsok” egy csoportja. Az első számú gyanúsított az Ansar al-Shariah nevű iszlamista fegyveres csoport, amelynek vezetője egy volt guantanamói fogoly. Ugyan a csoport tagadja, hogy ők lennének a felbújtók, tagjaik állítólag a helyszínen voltak a merénylet időpontjában.
Az amerikaiaknak nem lesz könnyű dolguk Líbiában. Eddig alig találtak nyomot, a biztonsági helyzet nagyon rossz az országban, és már elég képzett ügynök sincsen. A tapasztalt embereik mind Afganisztánban, Pakisztánban, Jemenben és Szíriában teljesítenek szolgálatot. Líbia segítene, Kadhafi bukása óta azonban még nem sikerült kialakítani a megfelelő titkosszolgálati rendszert. Az ügynökhiány miatt az USA még több drónt küld az országba, ezek mostantól nagyobb területet felügyelnek, és gyakrabban is repülnek majd.