Norvégiában marad a 'vörös-vörös-zöld' koalíció
A vasárnap és hétfőn lebonyolított választás eredménye azért is nagy dolog, mert ebben az északi országban felettébb szokatlan, hogy egy országgyűlési választás nem cseréli le az ügyeletes politikai vezetést - mondta Jens Stoltenberg jelenleg regnáló és a következő ciklusban is hatalmon maradó miniszterelnök.
Győzelmük azért is figyelemre méltó, mivel nem igazán egyezik meg a jelenlegi európai trenddel, hogy egy kis baloldali párt jelentősen javuló eredménye vigyen győzelemre egy koalíciós kormányt.
A szavazatok 68 százalékának megszámlálása után az eredmény 86:83 a Munkáspárt Párt (Arbeiderparti), a Baloldali Szocialistapárt (Sosialistisk Vensterparti) és a Senterpartiet (Centrumpárt) alkotta koalíció javára a polgári-népi-keresztény blokkal szemben.
Pedig a baloldali koalíció győzelméért egy hete még senki sem tett volna fel egy lyukas garast. A jobboldal például megszellőztetvén Stoltenberg magánrepülőgépének számláit, kiderítette, hogy 27 millió norvég koronát - azaz kb.783 millió forintot - repkedett el a egy év alatt a miniszterelnök az adófizetők pénzéből, eleinte össznépi felháborodást keltett, aztán viszont átfordult csodálatba "Norvégia növekvő nemzetközi szerepvállalásának" fényes bizonyítékaként.
Mindazonáltal ez a törékeny három fős parlamenti többség komoly odafigyelést, fegyelmet követel majd a koalíció frakcióitól, hiszen a kormány javaslatai könnyedén leszavazhatók néhány náthás, vagy átszavazó képviselő esetén.
A klímaváltozás elleni harc lesz a fő feladat
A klímaváltozás elleni harcot nevezte új kormánya egyik legfontosabb feladatának a norvég miniszterelnök, miután megerősítette őt posztján a választók többségének akarata. Jens Stoltenberg keddi nyilatkozatában értésre adta: Norvégia azon lesz, hogy az év végén Koppenhágában rendezendő értekezleten sikerüljön tető alá hozni egy globális egyezményt a Föld légkörének védelméről. Ennek során kulcsfontosságú lesz - tette hozzá -, hogy a gazdag államok anyagilag segítsenek a szegény országoknak az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésében.
"Addig nem lesz változás (a légkör melegedésében), amíg a gazdag országok felelősséget nem vállalnak oly módon, hogy részben ők fizetik a szegényebb országok (gázkibocsátásának) csökkentését" - fogalmazott Stoltenberg.