A miniszterelnök tárgyalna a minisztériumokat ostromló tüntetőkkel
Jinglak Sinavatra thaiföldi kormányfő szerdán rendkívüli tanácskozást tartott valamennyi minisztérium vezetőjével az ellenzéki tüntetés következtében kialakult helyzetről. A magukat immár a Thakszinizmust Megdöntő Demokratikus Népi Erőknek (Pefot) nevező demonstrálók szerdán többek között az energetikai minisztérium épületét is körbevették, lehetetlenné téve az alkalmazottak munkavégzését, akik távoztak is.
Hétfő óta tartják megszállva a pénzügyminisztériumot és ugyancsak körbevettek több másik kormányzati épületet, köztük a belső hírszerzés központját is. Szerdán már több vidéki városban is blokád alá vettek kormányzati intézményeket. Egyedül a külügyminisztériumot megszállók távoztak 24 óra elteltével, feltételezhetően a kedvezőtlen nemzetközi visszhangot elkerülendő, hiszen így a külföldi követségek nem tudnak kapcsolatot tartani a thaiföldi hatósággal. A tüntetőkkel rokonszenvező Bangkok Post is megírta, hogy kedd estig 23 ország, köztük az Egyesült Államok adott ki figyelmezetést a Thaiföldön tartózkodó vagy turistaként oda készülő állampolgárainak, hogy kerüljék a főváros kormányzati negyedét. Utazási tilalmat vagy korlátozást viszont eddig egyetlen országban sem rendeltek el.
Jinglak miniszterelnök, aki a 2006-ban katonai puccsal megdöntött, majd külföldre menekült Thakszin Sinavatra volt kormányfő húga, szerdán a tüntetőket felszólította, hogy hagyjanak fel az állami intézmények munkájának akadályozásával. Közölte, hogy ő és kormánya kész a tárgyalásokra a tiltakozók vezetőivel a kialakult politikai válság megoldására. Világossá tette, hogy ugyan hétfő este kénytelen volt életbe léptetni a rendkívüli biztonsági rendelkezéseket, de továbbra sem áll szándékában a rendfenntartó erőket bevetni a demonstrálók feloszlatására. Célja a válsághelyzet békés megoldása. Csarupong belügyminiszter pedig közölte, hogy felkérte a tartományi kormányzókat az állami hivatalok munkavégzésének biztosítására az ottani tüntetőkkel szemben.
Közben a parlamentben szerdán második napjába lépett a kormányfő és belügyminisztere elleni bizalmatlansági indítvány vitája. A képviselőházban azonban a Jinglakot támogató, a 2011-es választásokon győztes Thakszin-féle utódpárt, a Pheu Thai honatyái vannak többségben.
Az egyik főszervező adott parancsot a vörösingesek táborának felszámolására
A thailföldi központi bíróság visszautasította a jelek szerint a tüntetések szervezésében központi szerepet vállaló ellenzéki Demokrata Párt egyik politikusa, Szuthep Thaugszuban volt miniszterelnök-helyettes védőügyvédeinek a beadványát, hogy vonják vissza a kiadott letartóztatási parancsot. A védőügyvédek azzal indokolták a kérelmet, hogy békésen, erőszakmentesen zajlanak a demonstrációk. Szuthep volt az, aki a vasárnapi, mintegy százezer fős ellenzéki tömegtüntetésen a minisztériumok körbevételére kiadta a felszólítást, hogy így kényszerítsék ki Jinglak és kormánya lemondását.
A BBC helyszíni felvételein szerdán is látható volt a magabiztos Szuthep, amint biztonsági kíséretétől körülvéve vonult a tüntetők között. A Reuters most arra emlékeztet, hogy éppen Szuthep volt 2010-ben az akkori demokrata párti kormány miniszterelnök-helyettese, aki utasítást adott a karhatalmi erőknek a Thakszinnal rokonszenvező vörösingesek táborának felszámolására. Az erőszakos fellépésben majd 90 ember vesztette életét. Szuthep most a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy szerinte Thakszin lánytestvérének, Jinglaknak hiányzik a kellő tekintélye ahhoz, hogy elrendelje a rendőrség vagy a katonaság fellépését a tüntetők ellen. Mint állítja, nem a tüntetők, hanem a miniszterelnök szegte meg a törvényt.
Thaiföld élesen megosztott azóta, hogy Thakszint a királypárti hadsereg 2006-ban puccsal felállította a miniszterelnöki székből. A korábban milliomos vállalkozó Thakszint korrupció miatt két évre ítélték, ami elől külföldre menekült. A mindenkori thai kormány azóta egymást érő tüntetések gyűrűjében vergődik: a hadsereg 2007-ben engedélyezte a választásokat, amikor is Thakszin utódpártja győzött, amire az ellenzéki sárgainges tüntetők hetekre elfoglalták Bangkok repülőtereit, és így kikényszerítették a kormány lemondását. 2010 áprilisában aztán a Sinavatráék mögött álló vörösingesek bénították meg a főváros központját, táborukat az akkori kormányzat erővel verte le. Ám az újabb választásokon, 2011-ben ismét egy Thakszin-féle utódpárt, a Pheu Thai győzött, s ezzel került a miniszterelnöki székbe Jinglak.
A kormányfő az elmúlt hetekben két “bakit” is elkövetett, amivel módot adott az ellenzéknek a mostani tüntetéssorozatra. A Pheu Thai beterjesztette az amnesztiáról szóló törvénytervezetét, ami tábortól függetlenül mindenkinek büntetlenséget biztosított volna a 2004 óta elkövetett politikai tettekért, így elméletben Thakszinnak is. Az amnesztia terve a képviselőházi igen után megfeneklett a szenátusban. Ez hozta elő a kormány másik “téves” ötletét, hogy a jövőben a szenátus valamennyi tagját válasszák, ne legyenek kinevezett szenátorok. Amit az ellenzék a királyság intézménye elleni támadásnak nyilvánított, márpedig Thaiföldön a király szent és sérthetetlen.
A magyar külügy is figyelmeztet
A magyar Külügyminisztérium konzuli szolgálata szerdán kiadott közleményében "a létszámban és intenzitásban is erősödő bangkoki tiltakozó megmozdulásokra tekintettel" felhívta a Thaiföldön tartózkodó magyar állampolgárok figyelmét, hogy tanúsítsanak fokozott elővigyázatosságot és kerüljék a politikai színezetű tömegdemonstrációkat.
A közlemény figyelmeztet arra is, hogy a megmozdulások érintik a turisták által látogatott városrészeket és az üzleti negyedeket is. A demonstrációk közlekedési dugókat okoznak, megnehezítve a repülőterekre való kijutást is. A rendőrség és a tüntetők között mindeddig összecsapásokra nem került sor.