A miniszterelnök elfogásával fenyegetőznek a tüntetők
A thaiföldi kormányellenes tüntetők vezetője, Szuthep Thaugszuban kedden azzal fenyegetőzött, hogy elfogják Jinglak Sinavatra kormányfőt és minisztereket is, akik ha nem hajlandók lemondani, akkor egyszerűen őrizetben tartják majd őket – jelentette a Xinhua hírügynökség tudósítója Bangkokból. Szuthep közölte, hogy a tüntetők az elkövetkező két-három napban valamennyi minisztériumot és fontos állami hivatalt körülvesznek. A magát a Nép Demokratikus Reform Bizottságának (PDRC) nevező formáció hangadója – egyébként a korábbi demokrata párti kabinet volt miniszterelnök-helyettese – a kormány lemondását kikényszerítő eszközök között említette, hogy körülzárják a miniszterelnök és több miniszter lakóházát, korlátozzák mozgásukat, elvágják a villany- és a vízvezetékeket. „Jobban teszik, ha a gyerekeiket előbb kimentik” – mondta.
A két hónapja tartó tüntetésekben hétfőtől új korszak kezdődött Bangkok központjának a megbénításával – ahogy Szuthep állítja, „bezárásával”. Ennek keretében a thai főváros központjában hét fontos forgalmi közlekedési csomópontot zártak le. Becslések szerint hétfőn mintegy ötven-hatvanezren vettek részt a demonstrációkban, nagy részük éjszaka is a tüntetők táborhelyein tartózkodott.
A mozgalom radikális, diákokból álló ifjúsági csoportja kedden már „a bűnös kapitalista rendszer” központja, a bangkoki tőzsde elleni támadást is kilátásba helyezte, és megszállna a nemzetközi repülőtér irányítótornyát is. Indokként arra hivatkoztak, hogy a tőzsde tette multimilliomossá a rendőrtisztből távközlési vállalkozóvá átvedlett Thakszin Sinavatrát, aki 2001-ben, majd 2005-ben is miniszterelnök lett. 2006-ban Thakszint a hadsereg egy vértelen puccsal megbuktatta, a miniszterelnök aztán a korrupciós vádak miatt külföldi száműzetésbe menekült. Utódpártja azóta is megnyerte a két választást, így lett kormányfő 2011-ben Thakszin húga, Jinglak. A november eleje óta kibontakozott tüntetések célja Jinglak hatalmának megdöntése, aki Szuthep szerint a külföldre menekült bátyjának a bábja. A kormányt egy nem választott „népi tanáccsal" akarja helyettesíteni.
A helyzet rendezése érdekében Jinglak még tavaly feloszlatta a parlamentet, és február másodikára előrehozott parlamenti választásokat írt ki. Most kedden is megismételte, hogy nem mondhat le, mert a demokráciát kell védelmeznie. A kormányfő a jól őrzött védelmi minisztériumban válaszolt az újságírók kérdéseire. „Ahogy már számos alkalommal elmondtam, nem kapaszkodom a hatalmamba, hanem a demokráciát védem" – mondta. Megismételte ajánlatát, hogy szerdán egyeztetések kezdődjenek a február 2-ra kitűzött választások esetleges elhalasztásáról. Ám Szuthep már hétfőn is nyilvánvalóvá tette, hogy nem hajlandó az alkura, ragaszkodik Jinglak lemondásához és a „népi tanács” hivatalba lépéséhez.
A bangkoki kereskedelmi kamara becslése szerint a tüntetés naponta egymilliárd baht (30 millió dollár) veszteséget okoz a gazdaságnak. Számos légitársaság lemondott járatokat a thai fővárosban kialakult feszült helyzet miatt.