A mi legjobb Habsburgunk

Szerette Magyarországot és szerette Európát. Amit felmenői hol házasságokkal, hol tűzzel és vassal akartak elérni, arról ő úgy gondolta, hogy a XX. században, két iszonyatos világháború után valahogy másként, egy pán-európai unióval kellene megvalósítani.

Trónigényéről ugyan csak az 1960-as években mondott le, de a hétfőn kilencvennyolc éves korában elhunyt Habsburg Ottó realista politikus volt. Aki hitt a demokráciában, a szabadságban, az emberi és a kisebbségi jogokban. Olyan valaki volt, mint a néhai Tom Lantos, akire a nevét viselő intézet felavatásával a múlt héten emlékeztek meg Budapesten. Egyikük Washingtonban, a másikuk Brüsszelben és Strasbourgban, az Európai Parlamentben volt Magyarország befolyásos szószólója. Mindkettőjükkel sokat vesztettünk.

Isten, császár, Európa – ez volt az 1912 novemberében született Ottó egyik kedvenc szlogenje. Fiatalkora jelentős részét száműzetésben töltötte. Korán érzékelte az Európát fenyegető barna veszélyt, kész lett volna egy Hitlerrel szembe szálló Ausztria kancellárságát is elvállalni. Schuschniggék ebből nem kértek. A nácik elől ugyan menekülnie kellett, de részt vett több ezer zsidó megmentésében.

A II. világháború jelentős részét Washingtonban töltötte. Igazságtalannak érezte, hogy az 1955-ös osztrák államszerződés fenntartotta a Habsburg-Lotharingiai házat minden joguktól, címüktől és vagyonuktól megfosztó 1919-es törvényt. A bajorországi Starnberger See melletti villáját Austriának nevezte el, az országba csak 1966-ban térhetett vissza, miután Bécsben feloldották a Habsburgok beutazási tilalmát.
A kommunista Magyarországra a magyar nyelvet kitűnően beszélő Otto 1988 júliusában, közel hetven éves távollét után látogatott el ismét. A rendszerváltás és az európai történelembe a bajor CSU képviseletében az Európai Parlament húsz évet eltöltő politikus és publicista érdekes módón a határokkal és az utazással írta be magát. Egyik fő szervezője volt az 1989 augusztusi Sopron melletti páneurópai pikniknek, a rendezvény során több mint hatszáz, az akkor még a Varsói Szerződés-tag Magyarországon tartózkodó NDK-s állampolgár tudott a felhúzott sorompó alatt „átszaladni” a szabadságot jelentő Ausztriába.

Amikor a rendszerváltás után az egykori kisgazdák felvetették, hogy Ottó legyen a köztársaság elnöke, ő udvariasan elhárította az ötletet. Az Európai Parlamentben azonban sokat tett az unió keleti bővítéséért, kiállt az emberi és a kisebbségi jogok mellett. Többször járt a Népszabadságnál is, a szívén viselte a sajtó-, és a szólásszabadságot.

Magyarország történelmét elődei, császárok, császárok, főhercegek több évszázadon át meghatározták. Nekünk, magyaroknak Ottó volt az egyik legjobb Habsburg. Isten nyugosztalja!    

Habsburg Ottó
Pöcking, 2011. július 4. 2007. június 26-án készült kép HABSBURG Ottóról, az utolsó magyar király és osztrák császár, IV. Károly legidősebb fiáról a bajorországi Pöckingben lévő otthonában. Habsburg Ottó 2011. július 4-én, 98 éves korában elhunyt. (MTI/EPA/Matthias Schrader)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.