A médiatörvény alkalmazásának felfüggesztését követeli az EP zöld frakciója

A határozattervezet felszólítja a magyar kormányt, hogy függessze fel a törvény alkalmazását, és készítse elő a kérdéskör új szabályozását paritásos alapon, az ellenzék és a civil társadalom bevonásával.

A magyar médiatörvény alkalmazásának felfüggesztését követeli az Európai Parlament (EP) zöldpárti frakciója szerdán ismertetett határozattervezetében.

Mint Rebecca Harms, a frakció társelnöke újságírókkal közölte, tudomása szerint a zöldek mellett a liberálisok, a szocialisták, valamint a radikális baloldal képviselői is támogatják azt az elképzelést, hogy az Európai Parlament jövő heti strasbourgi plenáris ülésén EP-határozatban adjanak hangot a magyar médiatörvénnyel szembeni kifogásoknak. A frakciók között egyeztetés kezdődik a kérdésben - tette hozzá.

A zöldek határozattervezete felszólítja a magyar kormányt, hogy függessze fel a törvény alkalmazását, és készítse elő a kérdéskör új szabályozását paritásos alapon, az ellenzék és a civil társadalom bevonásával. A zöldek szerint a médiafelügyeletben a politikai paritás elvének érvényesítése mellett szerepet kell kapniuk az újságírói szerveződéseknek is. A médiahatósági tevékenységet az audiovizuális területre kell szorítani, meg kell szüntetni a politikai ellenőrzést a nyomtatott sajtó és az internet fölött. Helyre kell állítani a médiapluralizmus alkotmányos biztosítékait.

A jogsértő médiatartalomért kizárólag a bíróság szabhasson ki büntetést a jogszabályok alapján - tette hozzá mindehhez Daniel Cohn-Bendit, a zöldpárti frakció másik társelnöke azon a sajtóreggelin, ahol a határozattervezetet ismertették. Cohn-Bendit hangsúlyozta, hogy nem a magyar kormány elleni kampányról van szó. Emlékeztetett arra, hogy korábban Olaszországgal kapcsolatban is felvetették a sajtószabadság kérdését. Szerinte az EU csak akkor képviselheti hitelesen a szabadságjogi - azon belül szólásszabadsági - szempontokat, ha tagországai is példát mutatnak. Közölte, hogy a zöldek szükségesnek tartják olyan európai uniós irányelv kidolgozását, amely tartalmazza a médiaszabadság kötelező kritériumait.

A sajtóreggelin jelen volt Schiffer András, az LMP országgyűlési frakcióvezetője és Scheiring Gábor, a frakció gazdasági szóvivője is. Schiffer elmondta, hogy az LMP várhatóan még az idén csatlakozik az Európai Zöldek Pártjához. A médiatörvényt illetően azt emelte ki, hogy nem a Fidesz kétharmados parlamenti többségében rejlik a probléma: emlékeztetett arra, hogy az előző ciklusban szocialista médiapolitikusok a mostanihoz hasonló médiafelügyeleti javaslatot dolgoztak ki, amit az LMP akkor is ugyanúgy elvetett.

Scheiring pártja gazdaságpolitikai elképzeléseiről szólva úgy fogalmazott: a magyar társadalom oly mértékben kettészakadt - hárommillióan élnek a szegénységi küszöb alatt -, hogy a szokványosnál erőteljesebben kell hangsúlyozni a baloldalibb társadalompolitika szükségességét.

Az APA osztrák hírügynökség azt jelentette Brüsszelből, hogy valószínűleg nem kapna kellő támogatást az EP-ben az a határozat, hogy indítsanak eljárást Magyarország ellen az EU alapjogok megsértése miatt.

Hannes Swoboda, a szocialista frakció helyettes vezetője szerint meg kell vizsgálni, vajon az Európai Bizottság kifogásaira készülő magyar válasz megfelelő lesz-e. Ebben a tekintetben - véli az osztrák politikus - meg kell nézni, van-e értelme az Európai Parlament határozatának. A határozatterv felszólítaná az Európai bizottságot, hogy folytassa a magyar médiatörvény vizsgálatát, mindenekelőtt az alapjogi chartára való tekintettel, és indítson eljárást az alapszerződés megsértése miatt, ha Budapest nem tartaná magát a törvénymódosítás szigorú határidejéhez. Swoboda viszont nem biztos abban, hogy egy ilyen tartalmú határozat többséget kapna, márpedig "nem akarunk a határozatunkkal zátonyra futni". Swoboda szerint megvan a veszélye annak, ha a határozat nem kapna többséget, akkor ugyanis a magyar kormányfő "mint nagy győztes" kerülne ki ebből.

A szociáldemokrata és a liberális frakció határozattervezetében felszólítják Magyarországot, hogy a médiatörvény módosításában vegye tekintetbe az EBESZ, és az Európa Tanács bírálatát, továbbá az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéleteit is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.