A második legmagasabb riasztást adta ki a WHO
Az ötös riasztás jelentése a WHO skáláján: egy emberről emberre terjedő vírus alakult ki, amely egy azon régió két különböző országában tört ki. A hatos, legmagasabb jelzést abban az esetben állapítják meg, ha egy harmadik, de más régióba sorolt országban is megjelenik a járvány.
A két érintett ország Mexikó és a mai napon az első ottani halálos áldozatot jelentő Egyesült Államok. Egyes olvasatokban a WHO még így is visszafogott volt, hiszen egyre több európai országban van már megerősített eset. Egyedül Németországban három az új vírussal megfertőzött beteget kezelnek, de Ausztriából is jelentettek fertőzést. Mások számára Margaret Chan WHO-vezér bejelentése teljesen váratlanul jött. A járvány ugyan lehet "elkerülhetetlen", de korántsem biztos, hogy valóban olyan veszélyes-e.
Az ötös fokozat a WHO tagállamainak azt jelenti, hogy aktiválniuk kell saját járvány vagy katasztrófa esetére kidolgozott vészforgatókönyvüket, és el kell kezdeniük a vírus elleni vakcinák kiosztását az ország régióiban. Nem javasolják a maszk hordásának általános bevezetését, sem a beutazási szabályok szigorítását, de nagyobb tömegrendezvények megtartását nem javasolják a WHO szakemberei. (Pánikkeltés nélkül jegyezzük meg: május 1-jén a magyar és más fővárosokban számos nagy létszámú tüntetés, kampánynyitó és ünneplés lesz.)
A riasztás ellenére még mindig megosztottak a szakértők, mivel is van dolgunk. Ma egyszerre jelentették, hogy Mexikó drasztikusan csökkentette a bő 150 halott számát (pontosan hétre), és hogy az inluenza A típusa különösen könnyen mutálódik.
Mintha senki sem tudná eldönteni, hogy egy globális gyilkos kór kitörésének pillanatában verje-e a vészharangot, vagy egy újabb vaklármát kéne lazán a "helyén kezelni". Németországban emlékeztetnek is arra, hogy a minden évben visszatérő hétköznapi influenza is rendszeresen okozza bő ezer állampolgáruk halálát, ami a sajtónak egyetlen sort sem ér meg.
A WHO mindenesetre az előre menekülést választotta, mintsem hogy egy valódi járvány kitörését elaludják. Az biztos, hogy tudósok több évtizede figyelmeztetnek egy potencális világjárvány veszélyeire, amelyre az emberiség továbbra is teljesen felkészületlen. A jelenlegi félelem hatására derült ki, hogy a vésztervek hiányosak, és egy szimplának tűnő influenza ellen is csak három hónap alatt tudnak oltóanyagot gyártani, akkor sem elegendőt egy valódi tömeges megbetegedésre.