Az ünnep után újra tüntetni fognak Thaiföldön
A kormányellenes tüntetők vezetője, Szuthep Thaugszuban, a korábbi demokrata párti kormány volt miniszterelnök-helyettese hétfőn késő este több tízezres tömeg előtt azt mondta, hogy a parlament feloszlatása nem elég, Jinglak kormányfőnek 24 órán belül le kell mondania.
Kedd munkaszüneti nap Thaiföldön, ez az alkotmány napja. Sajátos módon a vita a két tábor között most éppen az alkotmány értelmezéséről zajlik. Szuthep szerint az alkotmány 3. cikkelye kimondja, hogy a szuverén hatalom a népé, s ezért a parlament feloszlatásával a hatalom a néphez került vissza, amelyet a “jó emberekből” álló "nép tanácsa" fog gyakorolni. Nyilvánvalóan ő maga nevezi ki ennek a tanácsnak a tagjait. Jinglak kormánya viszont arra hivatkozik, hogy hétfőn Bhumibol Aduljadezs király is jóváhagyta a parlament feloszlatását és a választások kiírását, aminek ténye aztán meg is jelent a Királyi Közlönyben. Az alkotmánynak megfelelően az általános választásokig ügyvezető kormány irányítja az országot, így Jinglak miniszterelnök nem mondhat le, nem adhatja át a kormányzást egy meg nem választott népi tanácsnak.
Az ünnepnapra való tekintettel – lényegében hasonlóan Bhumibol király múlt csütörtöki születésnapjához – mindössze néhány ezer tüntető maradt az utcákon, így mindössze kétezren voltak a fő demonstráció helyszínén – a miniszterelnöki hivatal kerítésénél –, szemben a hétfői, a rendőrség által 160 ezer főre becsült tömeggel.
A demokrácia vége Thaiföldön?
Immár egy hónapja folytatódnak az utcai tüntetések. A bangkoki elit és a középosztály tagjai a “Sinavatra dinasztia” végleges távozását követelik a politikai életből. Jinglak bátyját, a két ízben is kormányfővé választott Thakszint – miután három hónapig demonstráltak ellene – 2006-ban a katonaság fellépése távolította el a hatalomból, s menekült külföldre a korrupciós vád miatti kétéves börtönbüntetés elől. Ám Thakszin utódpártjai azóta mindkét alkalommal győztek a választásokon, a vidéki – így főleg Thaiföld északi körzeteiben élő – szegényebb parasztok voksaival. Ez nem meglepő, hiszen Thakszin kormányzása idején számos intézkedést hozott a vidékiek életének javítására, így bevezette a gyakorlatilag ingyenes orvosi ellátást.
Az ellenzék mostani hangadója, Szuthep nyilvánvalóan számol azzal, hogy ezúttal sem tudnának győzni a választásokon. Ezért próbálja kikényszeríteni, hogy a hatalmat az általa kreált népi tanács vegye át. A Reuters szerint fennáll a veszélye annak, hogy Délkelet-Ázsia második legerősebb gazdasága, a 66 millió lakosú Thaiföld letér a demokratikus útról a bangkoki elit és középosztály immár majd egy évtizede tartó Thakszin-gyűlölete miatt. Más kérdés, hogy Thaiföld utóbbi fél évszázada során a katonaság majd egy tucat alkalommal hajtott végre puccsot.
Thakszin, aki rendőrtiszti pályáját cserélte fel az üzleti karrierre, multimilliomos távközlési vállalkozóvá nőtte ki magát. Alighanem ezzel szerzett sok ellenfelet, s aztán a vidéki szegények populista felkarolásával a gazdagokat végleg maga ellen hangolta. Megvádolták azzal is, hogy a királyság megszüntetését tervezné, ami megbocsáthatatlan bűnnek számít az országban. Feltételezhető, hogy a kormányellenes tüntetések szervezői 2006-hoz hasonlóan ezúttal is arra játszanak, hogy az elhúzódó demonstrációkkal kikényszerítsék a hadsereg fellépését. A három fegyvernem parancsnokai egyelőre semlegességüket hangoztatják. Jinglak a keddi alkotmány-ünnep alkalmából éppen a hadsereg egyik épületében mondta a már említett rövid beszédet, amelynek végén elsírta magát.