A magyaroknak kedvez az időjárás?

Számottevően emelkedhet a magyar jelöltekre leadott szavazatok aránya a vasárnapi parlamenti választásokon. A rendkívüli időjárás miatt a többségi szavazók várhatóan tömegesen távol maradnak az urnáktól – vélik bukaresti elemzők.

Helyi idő szerint 14 óráig (magyar idő szerint délután egyig) a román választópolgárok alig 20,56 százaléka adta le voksát a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint. A részvételi arány a 2008-as parlamenti választásokon jegyzetthez mérhető, amikor urnazárásig a románok 40 százaléka adta le voksát.

Bár szakértők jóval magasabb részvételre számítottak, az előrejelzéseket alighanem felborítja az időjárás. Reggel óta országszerte esik, havazik. A hirtelen lehullott, nagy mennyiségű hó több helyütt elszakította a villanyvezetékeket. A reggeli órákban több tucat szavazóhelyiséget be kellett zárni. A Bánságban a legrosszabb a helyzet. A csanádi határátkelőt lezárták, a temesvári repülőtér nem indít és nem fogad járatokat.

Traian Basescu államfő kis híján egy prahovai síparadicsomban ragadt, a fővárostól 200 kilométerre észak-nyugatra, de még idejében visszaért Bukarestbe, és szavazhatott. A román választási törvény szerint ugyanis mindenki csak az állandó lakhelye szerinti szavazóhelyiségben adhatja le voksát. Vasile Blaga, a legfontosabb ellenzéki alakulat, a Demokrata-liberális Párt (PDL) elnöke terepjárójával elakadt a hóban, és kérte, hogy nem a lakhelye szerinti településen, de a választókerülete határain belül voksolhasson.

A román országos meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint a rossz időjárás egész nap kitart. Mindazonáltal elemzők nem tartják valószínűnek, hogy az időjárás felborítsa a szociológiai előrejelzéseket, bár egy-egy választókerületben lehetnek meglepetések. Nagyobb súllyal esik a latba ugyanis a pártok kemény magja.

Egyes megfigyelők szerint az alacsony részvétel a magyaroknak kedvez. Oana Bulai szociológus az RTV hírtelevízióban úgy vélte, a magyarok fegyelmezettebbek a románoknál, másrészt a székelyek, akik az erdélyi magyarság többségét adják, hozzászoktak a zord időjáráshoz, így őket a hó kevésbé akadályozza a szavazásban.

A voksolás helyi idő szerint 21 óráig tart, akkor teszik közzé az első exit-poll eredményeket is.

Szimbolikus harc Piedonéval

A mostani választások talán legérdekesebb párharcának ígérkezik a médiamogul Dan Voiculescu és a politikában újoncnak számító számítógépes szakember Iulian Craciun összecsapása. A 34 éves vállalkozó lenne az első mozgássérült tagja a román törvényhozásnak, mégsem a kerekesszékével hívta fel magára a figyelmet a kampányban, hanem az ellenfele kiszemelésével. Kijelentette, hogy ott nyújtja be jelöltségét (egyébként a jobboldali Igaz Románia szövetség színeiben), ahol Voiculescu is indul.

Utóbbi, a Securitate egykori ügynöke a bukaresti 4. kerületben nyújtotta be jelöltségét, így Craciunnak végül nem kellett messzire mennie, viszont a küzdelem meglehetősen egyenlőtlennek ígérkezik. A tapasztalat szerint a választások eredményét nagymértékben befolyásolja a helyi vezetők politikai hovatartozása, a szóban forgó kerületet pedig Voiculescu Konzervatív Pártjának (PC – a kormányzó Szociálliberális Unió tagja) legnépszerűbb politikusa vezeti. Cristian Popescu Piedone – akinek ez a becsületes neve – a szavazatok 83 százalékát szerezte meg a júniusi helyhatósági választásokon.

Nem élnek az eséllyel

Bár bukaresti elemzők szerint a magyaroknak kedvezhet az alacsony részvétel a romániai parlamenti választásokon, az erdélyi megyékben egyelőre az országos átlagnál kisebb arányban járultak az urnákhoz. Az átlag fölött elhelyezkedő 21 megye között egyetlen egy erdélyi található, Brassó, ahol viszont kisebb magyar közösség él.

Akárcsak négy éve, a magyarok által lakott régiók a sereghajtók közé tartoznak, sőt a legtöbb helyen még csökkent is a részvétel 2008-hoz képest. Kovászna e tekintetben kivételnek számít, viszont a 17,28 százalékos részvétellel így is jócskán az országos átlag alatt helyezkedik el.

Az adatok azokat látszanak igazolni, akik szerint a magyar-magyar verseny nem ösztönzi, hanem elriasztja a választókat.

Szavazók egy bukaresti iskolában. A magyarok fegyelmezettebbek a románoknál
Two women prepare to cast their votes at a polling station during parliamentary elections in Bucharest December 9, 2012. Romania's prime minister is heading for victory in parliamentary elections on Sunday that could set off another round of a power struggle with the rightist president and complicate talks for a new IMF deal. Prime Minister Victor Ponta's leftist Social Liberal Union (USL) will win most votes and possibly a clear majority, according to opinion polls. But analysts say President Traian Basescu may use his powers to ask one of his own allies to try to form a government. REUTERS/Bogdan Cristel (ROMANIA - Tags: POLITICS ELECTIONS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.